Shqiperia

Saimir Tahiri reagon pas deklaratës së Ambasadës së SHBA, sulmon edhe Andi Bushatin

Ish ministri i brendshëm, Saimir Tahiri, aktualisht nën hetim për trafik ndërkombëtar droge, ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, e cila kërkonte zbatimin e ligjit për rastin e Tahirit.

Ish Ministri i Brendshëm, me anë të një statusi në rrjetet sociale, shprehet se Ambasada Amerikane, ka folur për hetimin e tij, më shumë se vetë ai.
Tahiri sulmoi edhe analistin Andi Bushati, i cili pasditen e sotme, deklaroi në News24, se rasti i Tahiri është shembull i qartë i dështimit të reformës në drejtësi.

Statusi i Tahiri:

Sic nuk duhet te ndodhte ne nje vend normal, per fat te keq ka ndodhur qe Ambasada Amerikane ka folur per hetimin ndaj meje me shume se c’kam folur une vete. Ndodhi serisht edhe sot!
Ndersa ky lapsprishuri, e gjeti rastin e radhes te vjelli banakut duke me bere mua simbolin e deshtimit te reformes ne drejtesi.
Reformes ne drejtesi ne Itali e ka fjalen ky??? Atje ku u hetova jo politikisht por profesionalisht dhe perfundimi ishte SE NUK KAM ASNJE LIDHJE me gjithe llumin qe e ka mbushur opinionin publik soji ketyre ketu.
Se c’lidhje ka reforma ne drejtesi ketu tek ne me hetimet nga Prokuroria Antimafia e Italise prej nga ku mora drejtesine qe me takonte, kete nuk e gjen dot as ky analisti ne kulm te ligesise se vet.
Por eshte motiv i bollshem per te hedhur balten e rradhes, sic kane bere me pash deri sot.
Une nuk besoj kurre se Ambasada Amerikane eshte kthyer ne Prokurori a Gjykate mu si ky klubi i analisteve palaco qe ka me kile ne vendin tone, ndaj e pershendes prononcimin me besimin se duam e presim te njejten gje; DREJTESIA TE BEJE DREJTESI!

OPINIONE