Bota

Senati amerikan shfajësoi Trump-in për rolin e tij në trazirat në Kongres

Në votimin 57-43, 7 senatorë republikanë iu bashkuan grupit parlamentar demokrat në votën e tyre duke dënuar Trump-in

Senati amerikan votoi për të shfajësuar ish-presidentin Donald Trump për artikullin e vetëm të impiçmentit pas trazirave të 6 janarit të kryera nga mbështetësit e tij, raporton Anadolu Agency (AA).

Në votimin 57-43, 7 senatorë republikanë iu bashkuan grupit parlamentar demokrat në votën e tyre duke dënuar Trump-in.

Bëhet fjalë për senatorët republikanë Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse dhe Pat Toomey.