Bota

SHBA, 2 kongresmenet e para muslimane Ilhan Omar dhe Rashida Tlaibi betohen mbi Kur’an

Ndërsa kongresistet e para muslimane u zgjodhën në Kongresin e SHBA, Ilhan Omar dhe Rashida Tlaibi iu nënshtruan betimit të tyre mbi Kuran të enjten, Omari duke përdorur kopjen e gjyshit të saj dhe Tlaib duke zgjedhur një kopje personale te Kur’anit.

Ilhan Omar, e cila erdhi në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA si përfaqësuese shtetërore e Minesotës, u betua në librin e shenjtë të Islamit, një Kur’an që i la asaj gjyshi i saj, kur ajo erdhi për herë të parë në SHBA si një refugjate somaleze në 1995 .

Omar ndau një fotografi të ceremonisë së marrjes së betimit në llogarinë e saj në Twitter me një titull, duke lexuar: “Si fëmijë, isha përkthyese e gjyshit tim në grupet tona dhe ai ishte i pari që nxiti interesin tim në politikë. Do te doja qe ai mund të ishte këtu për të dëshmuar këtë moment historik, por ai ishte këtu në frymë kur vendosa dorën në Kur’anin e tij për betimin ceremonial “.

Omare, një aktiviste 33-vjeçare e komunitetit, e cila u bë e para politikane myslimane me një hixhab për të hyrë në Kongresin e SHBA, më parë ndau një postim të ngjashëm rreth familjes së saj.

Duke ndarë një fotografi me të atin e saj nga aeroporti i Uashingtonit, të enjten ajo shkroi: “23 vjet më parë, nga një kamp refugjatësh në Kenia, babai dhe unë arritëm në një aeroport në Uashington DC.  Sot kthehemi në të njëjtin aeroport në prag te betimit tim si e para  somalije-amerikane në Kongres .”

Çdo lloj mbulese koke ishte e ndaluar më parë në Kongres.

Omar, e cila jetonte në kampet e refugjatëve në Kenia për katër vjet, erdhi në SHBA në moshën 12-vjeçare. Në zgjedhjet afatmesme të nëntorit 2018, ajo pati një fitore të thellë mbi reputacionin ndaj Phyllis Kahn, duke fituar 41 përqind të votave dhe duke anashkaluar rivalin e saj republikan Jennifer Zielinski.

Ndërkohë, kongresistja e sapozgjedhur e SHBA dhe anëtarja e parë palestineze Rashida e legjislaturës Tlaibu gjithashtu u betua në një Kur’an dhe mbante një veshje tradicionale palestineze . Gjesti ndezi një “përmbytje” me tweets.

Tlaib kishte përmendur fillimisht se ajo kishte planifikuar të bënte betimin e saj me një kopje të Kuranit që ishte fillimisht në pronësi të Thomas Jefferson, presidentit të tretë amerikan dhe një prej baballareve  themelues te SHBA-se, por zyra e saj konfirmoi per Anadolu Agency se ajo ndryshoi mendjen e saj dhe zgjodhi për personalitetin e saj nje kopje personale./ dailysabah/ Gazeta  Impakt