Bota

SHBA ofron 5 milionë dollarë për informacion mbi udhëheqësin e Hamasit

Departamenti i Shtetit i SHBA të martën njoftoi se është duke ofruar deri në 5 milion $ për informacionin që çon në vendndodhjen e liderit të Hamasit Saleh al-Arouri dhe liderët libanezë të Hizbullahut, Khalil Yusif Mahmoud Harb dhe Haytham Ali Tabatabaei nën “Shpërblime për Drejtësi”.

Më vonë, Departamenti i Shtetit tha se Xhevad Nasrallah, djali i liderit të Hizbullahut i ndihmuar nga Irani, Hassan Nasrallah i Libanit, një terrorist dhe e akuzoi atë për kryerjen e sulmeve kundër Izraelit dhe Bregut Perëndimor.

Departamenti tha se Hamasi dhe Hizbullahu morën armë, trajnime dhe financime nga Irani. Uashingtoni kohët e fundit ka rivendosur sanksionet kundër Teheranit pasi presidenti Donald Trump ka tërhequr Shtetet e Bashkuara nga një marrëveshje bërthamore në vitin 2015.

Në listë janë, Saleh al-Arouri, Khalil Yusif Mahmoud Harb dhe Haytham Ali Tabatabaei

Departamenti i Shtetit gjithashtu renditi në listë edhe Brigadat eAl-Muxhahidinëve (AMB), të cilat thuhej se kishin lidhje me Hizbullahun dhe komplotuan një numër sulmesh kundër objektivave izraelitë nga një bazë në territoret palestineze.

“Emërtimet e sotme kërkojnë të mohojnë Nasrallah dhe AMB për të planifikuar dhe kryer sulme terroriste,” tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë. Ai tha se veprimet e mohonin qasjen e NASRALLAH dhe AMB në sistemin financiar të SHBA.

Të martën, Departamenti i Shteteve të Bashkuara vendosi sanksione mbi katër persona të lidhur me Hizbullahun e Libanit që koordinojnë aktivitetet e grupit të mbështetur nga Irani në Irak.

Departamenti amerikan shtoi Shibl Muhsin Ubayd al-Zaydi, Yusuf Hashim, Adnan Hussein Kawtharani dhe Muhamed Abd al-Hadi Farhat janë në listën e Terroristëve të Veçantë Global. Al-Zaydi është irakian dhe të tjerët janë libanezë./ ML

OPINIONE