Bota

Shtëpia e Bardhë kërkoi mundësi për të sulmuar Iranin: WSJ

Si pjesë e bisedimeve, Këshilli i Sigurisë Kombëtare te Trump, i udhëhequr nga John Bolton, kërkoi nga Pentagoni ti ofrojë Shtëpisë se Bardhë opsione ushtarake për të goditur Iranin. Kërkesa, e cila nuk është raportuar më parë, krijoi shqetësime në Pentagon dhe Departamentin e Shtetit, thanë zyrtarët e tanishëm dhe të mëparshëm të SHBA, sipas Wall Street Journal.

“Kjo patjetër i tronditi njerëzit,” tha një ish-zyrtar i lartë i administratës amerikane. “Njerëzit u tronditën. Ishte e panevojshme se si ishin ata që luftonin kundër Iranit. ”

Pentagoni u pajtua me kërkesën e Këshillit Kombëtar të Sigurisë për të zhvilluar opsione për goditjen e Iranit, thanë zyrtarët. Por nuk është e qartë nëse propozimet iu ofruan Shtëpisë së Bardhë, nëse z. Trump e dinte për kërkesën ose nëse në atë kohë morën forma serioze për një grevë amerikane kundër Iranit.

Garrett Marquis, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, tha se trupi “koordinon politikat dhe i siguron presidentit mundësi për të parashikuar dhe për t’iu përgjigjur një shumëllojshmërie kërcënimesh”.

“Ne vazhdojmë të shqyrtojmë statusin e personelit tonë pas sulmeve të tentuara ndaj ambasadës sonë në Bagdad dhe konsullatës sonë të Basrës, dhe ne do të shqyrtojmë një gamë të plotë opsionesh për të ruajtur sigurinë e tyre dhe interesat tona”, tha ai.

Kërkesa e Boltonit pasqyron qasjen më konfrontuese të administratës ndaj Teheranit, që ai ka shtyrë që nga marrja e postit të prillit të kaluar.

Si këshilltar i sigurimit kombëtar, Bolton është akuzuar për ofrimin e një sërë këshillash diplomatike, ushtarake dhe ekonomike për presidentin.

Ish-zyrtarët amerikanë thanë se ishte shqetësuese që Këshilli i Sigurimit Kombëtar kërkoi opsione ushtarake me ndikim të gjerë për të sulmuar Iranin në përgjigje të sulmeve që shkaktuan pak dëm dhe pa lëndime.

Vitin e kaluar, sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis argumentoi kundër sulmeve që mund të goditsnin forcat ruse dhe iraniane kur Trump dhe ekipi i tij i sigurisë kombëtare po kërkonin mënyra për të ndëshkuar presidentin sirian Bashar al-Assad për një sulm të dyshuar kimik të armëve, sipas njerëzve të njohur me debatin. Mattis, i cili dha dorëheqjen muajin e kaluar mes një mosmarrëveshjeje me zotin Trump mbi vendimet e presidentit për sigurinë kombëtare, shtyu për një përgjigje më modeste që Trump përfundimisht e pranoji.

Në bisedimet me zyrtarë të tjerë të administratës, Bolton e ka bërë të qartë se ai mbështet personalisht ndryshimin e regjimit në Iran, një pozicion që ai e ka përkrahur në mënyrë agresive para se të bashkohet me administratën Trump, sipas njerëzve të njohur me diskutimet.

Si një studiues i think-tank dhe komentator i Fox News, Bolton i kërkoi vazhdimisht SHBA-ve të sulmojnë Iranin, përfshirë në një New York Times të vitit 2015 të titulluar “Për të ndaluar bombën e Iranit, bombardo Iranin”.

Pas marrjes së postit të Shtëpisë së Bardhë, Bolton u bashkua me forcat me Sekretaren e Shtetit Mike Pompeo për të zhvilluar një politikë më agresive që synonte dobësimin e qeverisë në Teheran. Bolton ka thënë se puna e tij është të zbatojë agjendën e presidentit, i cili nuk përfshin ndryshimin e regjimit në Teheran. Departamenti i Shtetit refuzoi të komentojë.

Bolton punoi vitin e kaluar për të shpejtuar tërheqjen e SHBA nga marrëveshja bërthamore e Presidentit Barak Obama me vendin dhe për të shtrënguar sanksionet ekonomike në Teheran, lëvizjet e kërkuara me padurim nga Trump. Në një fjalim të shtatorit, Bolton paralajmëroi Teheranin se do të kishte “ferr për të paguar” nëse Irani kërcënoi Amerikën apo aleatët e saj./ tehrantimes/ Gazeta Impakt