Bota

Si i shkatërroi Turqia lojërat e fatit të Emirateve të Bashkuara në Libi

Dronet turke në fillim të prillit kryen me sukses sulme mbi një aeroplan ngarkesash ushtarake Antonov nga Emiratet e Bashkuara Arabe në veri të qytetit Tarhuna në Libi. Sulmi kishte për qëllim të prishë furnizimin e rregullt të Emirateve të Bashkuara të Amerikës për forcat e luftëtarit Khalifa Haftar që sulmuan vijën jugore të frontit të Tripolit. Që nga rënia e Muammar Gaddafi në 2011, Libia praktikisht është e ndarë në dy vende të pushtetit: Qeveria e Akordit Kombëtar (GNA) në Tripoli, e cila gëzon njohjen e KB dhe ndërkombëtare, por e mbështetur seriozisht vetëm nga Turqia, dhe grupi tjetër i udhëhequr nga Khalifa Haftar, një gjeneral tradhëtar, në Libinë lindore të mbështetur nga sheikët e Emirateve të Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe), regjimi ushtarak egjiptian, mercenarët rusë dhe udhëheqësi francez Emmanuel Macron.

Pas pezullimit të bisedimeve të paqes me Haftar në shkurt, GNA filloi me sukses Operacionin Stuhia e Paqës si përgjigje ndaj agresionit nga forcat e Haftarit brenda dhe rreth Tripolit. Emiratet e Bashkuara Arabe po hedhin mijëra tonë me furnizime ushtarake për të mbështetur Haftar në kundërshtim me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të KB, i cili ndalon eksportet e armëve në vendin e shkatërruar nga lufta. Por këto furnizime ushtarake të pajisjeve të rënda dhe të sofistikuara, përfshirë dronët e armatosur kinezë Wing Loong dhe sistemet e mbrojtjes ajrore Rus Pantsir nuk mund të fitonin luftën për Emiratet e Bashkuara Arabe.

GNA me mbështetjen e Turqisë ka filluar një kundërvënie të quajtur, operacioni Vullkani i zemëruar duke vrarë shumë nga luftëtarët e Haftarit, përfshirë komandantë të vjetër, dhe duke shkatërruar logjistikën e armikut dhe linjën e furnizimeve me armë. Libia Perëndimore është bërë një varrezë e sistemeve të mbrojtjes ajrore Pantsir-S1 pasi dronët turq kanë shkatërruar disa njësi të prodhuara ruse në operacionet Al Watiya dhe Tarhuna.

Mungesa e aftësive luftarake të Emirateve të Bashkuara

Një nga arsyet kryesore pse Abu Dhabi ka dështuar në Libi është mbështetja e saj e madhe në armë të huaj dhe mercenarë nga Sudani, Cadi dhe Nigeria për të luftuar luftën e saj në Libi. Emiratet e Bashkuara Arabe, një shkrirje e shtatë emirateve nga rreth 10 milion njerëz nga të cilët më shumë se 90 përqind janë të huaj, mbështetet shumë te burrat dhe makinat e importuara për të luajtur lojërat e saj të drejtuara nga vetja. Harrojeni të huajt, madje as qytetarët e vetë Emirateve të Bashkuara Arabe nuk duan të vdesin për sheikët e tyre.

Së dyti, Libia është shumë larg Emirateve të Bashkuara Arabe. Edhe në Jemen, të vendosur aq afër tyre, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe partneri i saj Arabia Saudite nuk kanë qenë në gjendje të fitojnë luftën kundër forcave Houthi. Emiratet e Bashkuara Arabe mund të djegin paratë e tyre të naftës por nuk mund të fitojnë luftëra të gjata sepse atyre u mungon ajo që përbën fuqinë kombëtare. Mercenarët që punësuan janë të mira vetëm për krijimin e terrorit. Ata janë të pa trajnuar dhe më pak të motivuar për të luftuar një luftë që i tërheq. Mercenarët e kapur sudanë akuzuan Emiratet e Bashkuara Arabe për rekrutimin e tyre për të punuar si roje sigurie në Emiratet, por i vendosën në frontin e luftës në Libi.

Rënia e bazës ajrore të Al Watiya strategjikisht e rëndësishme dhe rënia e afërt e qytetit strategjik të Tarhuna ka shfaqur më tej mungesën e aftësive luftarake të Emirateve të Bashkuara Arabe në frontin perëndimor Libian. Për të fituar Libinë, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë nevojë për angazhimin e plotë ushtarak nga vendet me fuqi të vërtetë kombëtare. Të tre vendet Rusia, Franca dhe Egjipti që janë partnerët e Emirateve të Bashkuara Arabe në Libi kanë fuqinë kombëtare dhe aftësinë ushtarake për të luftuar një luftë të gjatë dhe të qëndrueshme për Haftar. Por, përse Rusia ose Franca do të vendosnin pasuritë e sofistikuara ushtarake dhe trupat tokësore në një konfrontim të drejtpërdrejtë me Turqinë dhe qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Libisë? Egjipti, i vetmi vend pellgut Lindor duket më i kënaqur me fuqinë e projektimit afër kufirit të tij tokësor në Libinë Lindore sesa të fitojë Tripolin për Haftar. Ashtu si Pantsirs, disa avionë luftarakë të epokës sovjetike Mig dhe Sukhoi nuk do të mund të ndryshojnë rrjedhën e përparimit ushtarak të qeverisë GNA në Libinë perëndimore.

Aftësia e Emirateve të Bashkuara Arabe për të krijuar një kaos, orkestruar grusht-shtete, ryshfetet tek politikanë, duke bllokuar udhëheqësit e parimeve me kurthe të ndryshme, është e njohur mirë, por luftërat fituese nuk janë lojëra të ndryshme me topa. Luftërat e gjata nuk mund të fitohen me mercenarët, motivi i vetëm i të cilëve është të marrin paga mujore. Por kjo nuk është e çuditshme në rastin e Emirateve të Bashkuara Arabe pasi forcat e saj të armatosura janë plot me kontraktues të huaj dhe mercenarë nga SH.B.A., Britania, Australia dhe Amerika Latine. Në realitet, Emiratet e Bashkuara Arabe janë gurë i përfituesve të luftës perëndimore dhe furnitorëve mercenarë për të rrëmbyer naftë dhe burimet e vendeve arabe.

Avantazhi i Turqisë

Luftërat moderne po luftohen me dronët e armatosur dhe të zbulimit, bllokimet elektronike dhe radarët kurthesh në fushën e betejës. Për të mbështetur luftëra të tilla, Turqia ka zhvilluar një infrastrukturë të përparuar për të përmbushur kërkesën e luftës moderne. Turqia ka gjithashtu personelin e saj ushtarak shumë të trajnuar për të planifikuar dhe strategjizuar luftën në Libi, të cilët gjithashtu po ofrojnë trajnime dhe konsultime për forcat e GNA. Për më tepër, Turqia ka përdorur disa nga aleatët e saj sirianë nën strukturën e saj komanduese në teatrin e luftës në Libi. Këta oficerë dhe ushtarë janë vendosur zyrtarisht në detyra pas procesit të rreptë të stërvitjes.

Turqia ka përparësi kryesore teknologjike ndaj Emiratet e Bashkuara Arabe. Dronat e armatosura të Qëndrueshme të Gjatësisë së Mesme të Turqisë (MALE) TB-2, Anka-B dhe Anka-S kanë goditur me forcë forcat e Haftarit dhe kanë zhvendosur ekuilibrin në favor të GNA. Anka-S, e cila është e aftë për sulm të kontrolluar nga satelitët, ka provuar të jetë efektive në fushbetejën e luftës siriane dhe libiane. Shtimi në grusht, do të jetë ngarkesa e avancuar dhe e rëndë që mbart lartësinë e lartë të lartësisë së lartë (HALE) drones Akinci dhe Aksungur. Përveç MIM-23, mbrojtja ajrore me varg të mesëm të përmirësuar Hawk dhe sistemet e mbrojtjes ajrore me lartësi të ulët / shumë të shkurtër Korkut të vendosura tashmë për të mbrojtur hapësirën ajrore në Tripoli. Pasi operuan me sukses në Siri, bllokuesit e radarit KORAL, sistemet e luftës elektronike që Turqia transferoi në Libi në fillim të shkurtit, u përdorën për të bllokuar sistemet Pantsir të mbrojtjes ajrore të Haftarit. Turqia është gjithashtu në procesin e prodhimit në masë të sistemit të mbrojtjes ajrore Hisar-A me shtrirje të shkurtër dhe Hisar-O me shtrirje të mesëm. Kur janë gati, ata gjithashtu pritet të vendosen në Libi për të përmirësuar më tej mbulesën e mbrojtjes ajrore mbi Tripolin dhe qytetet e tjera kryesore dhe për të zbatuar një zonë të sigurt fluturimi.

Turqia ka vendosur gjithashtu anijet luftarake të marinës së klasës Gabya për të siguruar mbështetje për mbrojtjen e ajrit dhe detare për forcat e GNA jashtë vijës bregdetare midis Tripoli dhe Sabrata që nga fillimi i shkurtit. Më 1 Prill për herë të parë në konfliktin në Libi, frigatet turke qëlluan raketa sipërfaqe-ajër në dronët e LNA. Turqia ka vendosur gjithashtu Boeing E-7T të Forcave Ajrore Turke, duke fluturuar jashtë bregdetit për të siguruar me inteligjencë sinjal për forcat turke në terren.

Manovrimi diplomatik

Në frontin diplomatik, Turqia ka hyrë në Algjeri në konfliktin libian. Turqia dhe Algjeria tashmë kanë zhvilluar takime të niveleve të larta duke u përqëndruar në situatën e Libisë, përfshirë vizitën e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan në Algjeri dhe takimin e Erdogan me homologun e tij algjerian në vijat anësore të konferencës së Berlinit për Libinë. Presidenti Algjerian Abdelmadjid Tebboune ka deklaruar se Tripoli është redline që nuk duhet të kryqëzohet ndërsa pranon kreun e GNA Fayez Al Sarraj në Algiers. Algjeria ka mbajtur marrëdhënie të mira me të dy palët e konfliktit në Libinë fqinje dhe gjithashtu mund të dëshmojë se është një kundërpeshë ndaj Egjiptit al-Sissi. Erdogan bëri gjithashtu një vizitë befasuese në Tunizi në fund të dhjetorit 2019 për të diskutuar zhvillimet në Libi. Presidenti tunizian Kais Said ka njoftuar tashmë mbështetjen e tij për qeverinë GNA në mes të prillit pasi forcat e GNA morën nën kontroll vendkalimet kufitare me Tunizinë.

Ndihma ushtarake e Turqisë për operacionet e suksesshme ushtarake të GNA do të forcojë më tej afrimin diplomatik të Turqisë në Libi ndaj fqinjëve kryesorë Algjeri dhe Tunizi. Plus tjetër i madh për Turqinë në planin afatmesëm dhe afatgjatë është pranimi i tij në masat e Libisë në përgjithësi dhe në rrugët e tjera arabe në veçanti. Operacioni ushtarak turk ka kthyer tabelat në Libi, Haftar dhe mbështetësit e tij të huaj tani janë ata që kërkojnë armëpushim dhe dëshpërimisht duan të shohin de-përshkallëzim në aktivitetet ushtarake, ndërsa Turqia dhe GNA janë të sigurt dhe duan të pastrojnë të gjithë Libinë Perëndimore nga Mercenarë Haftar.

Haftar duket se kontrollon pjesën më të madhe të infrastrukturës kryesore të naftës në Libi. Sidoqoftë, tani që përpjekjet e tij për të kapur Tripoli janë prishur nga forcat e qeverisë Libiane, ai do të kërkojë mënyra për të sabotuar objektet e naftës ose të mbajë ato në ato që gjenden afër Benghazi dhe në pjesët e tjera lindore të Libisë, ku milicitë e tij operojnë më lirshëm. Humbja e naftës nga Haftar do të thotë që Abu Dhabi do të duhet të ndajë një pjesë të të ardhurave nga nafta në Emiratet e Bashkuara Arabe për të mbështetur kryekomandantin dhe milicitë e tij. Mbështetësit e huaj të luftëtarit nuk do të shqetësonin ndarjen territoriale të vendit për sa kohë që ata kanë kontrollin mbi burimet e mëdha të naftës në Libi. Masa e ardhshme e Turqisë do të drejtohet në ndalimin e ndarjes së vendit dhe parandalimin e Libisë të bëhet një “Somali i ri” në Mesdhe. Ndërkohë, vendet që nuk i kushtuan vëmendje Turqisë dhe thirrjes së qeverisë Libiane të mbështetur nga KB në konferencën e janarit në Berlin për dialog për të ndaluar ofensivën e Haftarit në Tripoli, tani kërkojnë negociata për t’i dhënë fund konfliktit./Gazetaimpakt/ agenformedia/

OPINIONE