Bota Ekonomi

Në kulmin e “luftës ekonomike”, presidenti kinez planifikon vizitë në Rusi

Mediat ruse njoftuan sot se presidenti kinez Xi Jinping do të vizitojë Rusinë gjatë muajit shtator. Duke cituar presidentin Putin, ato thanë se homologu i tij kinez do të vizitonte qytetin e Vladivostokut, ku pritet të marrë pjesë në një forum ekonomik.

Kjo vizitë pritet me mjaft interes, për më tepër në këto momente, kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur një luftë ekonomike kundër të gjithëve.

Trump ka rritur tarifat për importet e çelikut dhe aluminit, duke cënuar drejtëpërdrejtë Kinën, ndërsa ka rikonfirmuar sanksionet ndaj Rusisë, duke sjellë luhatje të monedhës së saj, Rubla.

Takimi i Xi Jinping me Putin mund të shërbejë edhe si një mundësi që dy vendet forcojnë bashkëpunimin dhe të bëjnë një reagim të koordinuar ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Etiketa