Shqiperia

Skemë mashtrimi 350 milionë lekë me TVSH, kapet 36-vjeçari

Një tjetër i arrestuar për mashtrim me TVSH-në. Në vijim të operacionit policor të koduar “TVSH” policia e Tiranës ka dhe arrestuar një nga gjashtë personat e shpallur në kërkim.

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe Hetimin Tatimor, në vijim të operacionit policor të koduar “TVSH”, kapën dhe arrestuan një nga gjashtë shtetasit e shpallur në kërkim Elton Zoto, 36 vjeç, banues në Tiranë.

Ky shtetas në bashkëpunim me shtetasit Gëzim Çela, Flamur Zoto, Xhemal Kushova, Ylber Molla (të arrestuar më datë 21.09.2018 në kuadër të operacionit TVSH), kishin krijuar një skemë mashtrimi duke krijuar 6 firma fiktive me nipte shëtitës, me seli në qytetin e Tiranës, me qëllim shmangien e pagesave të TVSH dhe tatimfitimin, duke i shkaktuar shtetit dëm në vlerë TVSH-je dhe tatimfitimi në vlerën e 350 milionë lekë të reja .

Vijon puna intesive për kapjen e pesë shtetasve të tjerë të shpallur në kërkim.
Materialet proceduriale ju kaluan Prokurorise pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë në ngarkim të shtetasit E. Z., për veprat penale të “Fshehje të ardhurash”, “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”, “Krijimi i skemave mashtruese lidhur me tatimin mbi vlerën e shtuar” dhe “Falsifikimi i vulave stampave dhe formularëve”, parashikuar nga nenet 180, 181, 144/a dhe 190 të Kodit Penal.

Burimi: BalkanWeb

OPINIONE

INTERVISTA