Bota

‘Stop të qenit “k*rvë ” e Arabisë Saudite’ – Tulsi Gabbard i thotë Trump

Kongresistja Tulsi Gabbard (D-Hawaii) ka fyer presidentin amerikan Donald Trump dhe per angazhimin e tij për të mbetur aleat me Rijadin në prag të vdekjes gazetarit Jamal Khashoggi, duke e quajtur presidentin “k*rvë  te Arabisë Saudite “.

Kongresistja anti-ndërhyrëse ka shkruar në Twitter një fyerje të ashpër pas një deklarate të mëparshme nga Trump, në të cilën ai tha se Shtetet e Bashkuara do të qëndronin pranë aleatëve të saj sauditë, pavarësisht konkluzioneve nga CIA se Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman urdhëroi vrasjen e Khashuggit në tetor.

Trump pranoi se “shumë mirë” do të ishte që princi i kurorës të dinte për planet për të vrarë Khashoggi , por kontratat e armëve me Lockheed Martin dhe Raytheon janë një arsye që të mos shqetësojnë aleancën e gjatë midis dy vendeve.

Të mërkurën, Gabbard tweeted se “të qenit i Arabisë Saudite k*rve” nuk është lloji i politikës së jashtme “America e para” që Trump ka premtuar gjatë fushatës së tij presidenciale.

Gabbard , e cila është vetë veterane e Luftës në Irak, kundërshton përdorimin e ushtrisë amerikane në konfliktet e huaja. Ajo u përplas me ish presidentin Barak Obama për politikën e Sirisë, duke sugjeruar që SHBA dhe aleatët e saj po shtynin për ndryshimin e regjimit në vend, por duke injoruar pasojat e mundshme. Ajo ka folur gjithashtu kundër luftëtarëve anti-qeveritarë në Siri të armatosur nga SH.B.A., shumë prej të cilëve u shpallën ekstremistë xhihadistë.

Gabbard gjithashtu vizitoi Sirinë në një mision privat të zbulimit të fakteve, gjatë të cilit ajo u takua me Presidentin sirian Bashar Assad, pa i informuar demokratët kryesorë. Pas udhëtimit, ajo u denoncua rrënjësisht nga anëtarët e të dyja partive si një “justifikuese e  Assadit” për guximin për të thyer gradat bipartiane në politikën e jashtme ndërhyrëse të SHBA.

Kjo kritikë ishte e njëjtë edhe të mërkurën, pasi ekspertët dhe politikanët – madje edhe ata që në mënyrë rutinore kritikojne Trump – u ndezën kunder Gabbard per cicërmin e saj.

Megjithatë, nuk ishin të gjitha dënime, pasi shumë në kampin anti-interventistë mirëpritën fjalimin e Gabbard -it./ RT/ Gazeta Impakt