EtiketeTermet

Bota

Tërmet me magnitudë 6.8 në Indonezi

Një tërmet me magnitudë 6.8 i shkallës Rihter ka goditur rreth orës 22:23 të mbrëmjes së djeshme Indonezinë. Sipas të dhënave të ESMC epiqendra e tërmetit ka...

Rajoni

Tërmet me magnitudë 5.2 në Greqi

Greqia nuk po gjen qetësi as mes situatës së vështirë të pandemisë së koronavirusit. Së fundmi shteti fqinj është tronditur nga një tërmet me magnitudë 5.2 të...

Bota

Tërmet i fuqishëm në SHBA

Një tërmet me magnitutë 5.1 ballë të shkallës Rihter është regjistruar në Karolinën e Veriut. Sipas raportimeve, lëkundjet u ndien rreth 160 kilometra në veri...

Bota

Një tërmet 7,8 ballë godet Alaskën

Një tërmet me fuqi prej 7,8 ballë goditi shtetin Alaska të SHBA-ve. Qendra e Kërkimeve Gjeologjike në SHBA (USGS) njoftoi se epiqendra e tërmetit ishte 99...

Bota

Tërmet me magnitudë 4.5 në Greqi

Një tërmet me madhësi 4.5 në shkallën Rihter tronditi në orën 2:50 të mëngjesit me orën lokale bregdetin e Gavdos, në jug të Kretës. Epiqendra e tërmetit ishte...

Shkence

Lëkundje të forta tërmeti në Korçë

Një lëkundje e fortë tërmeti është ndjerë në orën 17:35 në Korçë. Sipas EMSC, tërmeti ka patur një magnitudë 3.6 të shkallës Richter. Korça është lëkundur të...

Bota

Japoni, tërmet me magnitudë 5,5 ballë

Një tërmet me magnitudë prej 5,5 ballësh ka goditur prefekturën Chiba të Japonisë. Sipas njoftimit të bërë nga Agjencia e Meteorologjisë e Japonisë, tërmeti me...

Bota

Një tërmet 5 ballësh godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 5 ballë ka ndodhur sot në provincën Sulawesi Veriore të Indonezisë, bëri të ditur Agjencia indoneziane për Meteorologji, Klimatologji...

Bota

Një tërmet prej 5.4 ballë godet Iranin

Një tërmet me fuqi prej 5.4 ballë ka goditur sot pjesën juglindore të Iranit. Sipas Qendrës Sizmologjike të Universitetit të Teheranit, tërmeti ndodhi në ora...

Bota

Lëkundje të forta tërmeti në Zagreb

Një tërmet i fortë është ndjerë mëngjesin e kësaj të diele në Zagreb të Kroacisë.  Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane, EMSC tërmeti ishte me magnitudë 5.3...

Bota

Një tërmet fuqishëm godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 5.5 ballë sipas Rihterit ka goditur mbrëmë krahinën indoneziane Maluku Verior. Enti për meteorologji, klimë dhe gjeofizikë i Indonezisë...

Bota

Tërmet 5,8 ballë godet Indonezinë

Një tërmet me magnitudë 5,8 ballë sipas Rihterit ka goditur provincën Maluku në Indonezi. Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës (BMKG) e...

Bota

Tërmeti në Turqi, 15 të vdekur

Thellohet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi. Mediat turke raportojnë se numri i personave që kanë humbur jetën deri më tani thuhet se është 15, ndërsa...

Bota

Tërmet i fuqishëm godet Kilin

Një tëret me magnitudë prej 6 ballësh sipas shkallës së Rihterit ka goditur Kilin. Qendra Amerikane e Vrojtimeve Gjeologjike njoftoi se tërmeti ka ndodhur 28...

Bota

Tërmet 6,6 ballë në Filipine

Një tërmet me madhësi 6,6 ballë ka ndodhur në jug të Filipineve. Sipas deklaratës së bërë nga Instituti i Vullkaneve dhe Tërmeteve të Filipineve, qyteti Davao...

Bota

Një tërmet 5.8 ballë godet Pakistanin

Një tërmet i fuqishëm prej 5.8 ballë ka goditur kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad dhe qytete tjera në provincën lindore Punjab. Tërmeti shkaktoi frikë te...