EtiketeTermet

Bota

Lëkundje të forta tërmeti në Zagreb

Një tërmet i fortë është ndjerë mëngjesin e kësaj të diele në Zagreb të Kroacisë.  Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane, EMSC tërmeti ishte me magnitudë 5.3...

Bota

Një tërmet fuqishëm godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 5.5 ballë sipas Rihterit ka goditur mbrëmë krahinën indoneziane Maluku Verior. Enti për meteorologji, klimë dhe gjeofizikë i Indonezisë...

Bota

Tërmet 5,8 ballë godet Indonezinë

Një tërmet me magnitudë 5,8 ballë sipas Rihterit ka goditur provincën Maluku në Indonezi. Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës (BMKG) e...

Bota

Tërmeti në Turqi, 15 të vdekur

Thellohet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi. Mediat turke raportojnë se numri i personave që kanë humbur jetën deri më tani thuhet se është 15, ndërsa...

Bota

Tërmet i fuqishëm godet Kilin

Një tëret me magnitudë prej 6 ballësh sipas shkallës së Rihterit ka goditur Kilin. Qendra Amerikane e Vrojtimeve Gjeologjike njoftoi se tërmeti ka ndodhur 28...

Bota

Tërmet 6,6 ballë në Filipine

Një tërmet me madhësi 6,6 ballë ka ndodhur në jug të Filipineve. Sipas deklaratës së bërë nga Instituti i Vullkaneve dhe Tërmeteve të Filipineve, qyteti Davao...

Bota

Një tërmet i fuqishëm godet Filipinet

Një tërmet me fuqi prej 5.3 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur ishullin Mindanao, në jug të Filipineve. Tërmeti është regjistruar në orët e pasditës...

Bota

Një tërmet 5,1 ballë godet Kinën

Një tërmet me fuqi prej 5,1 ballë sipas Rihterit ka goditur provincën Sichuan të Kinës. Qendra e Tërmeteve në Kinë, njoftoi se në qytetin Sichang të provincës...

Bota

Tërmet i fuqishëm godet Ishujt Fixhi

Një tërmet prej 6,6 ballësh ka ndodhur në ujërat e Ishujve Fixhi në Oqeanin Paqësor. Qendra Amerikane për Vrojtime Gjeologjike njoftoi se tërmeti ka ndodhur me...

Bota

Një tërmet 5.3 ballë godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 5.3 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur provincën Aceh në ishullin Sumatra të Indonezisë. Agjencia për Meteorologji, Klimë dhe...

Bota

Një tërmet 5,9 ballë godet Kinën

Në provincën jugperëndimore të Kinës, Yunnan, ka ndodhur një tërmet 5,9 ballë sipas shkallës së Rihterit. Qendra e Rrjeteve të Tërmetit në Kinë njoftoi se në...

Bota

Një tërmet 6.2 ballë godet Ekuadorin

 Një tërmet prej 6.2 ballësh sipas Rihterit ka goditur Ekuadorin. Qendra Amerikane për Vrojtime Gjeologjike (USGS) njoftoi se tërmeti ka ndodhur me epiqendër...

Bota

Një tërmet godet Japoninë

Është rritur në 7 numri i viktimave ndërsa 200 të tjerë janë plagosur si pasojë e tërmetit 6.7 ballë që goditi ishullin japonez Hokaido. Transmetuesi japonez...

Bota

Një tërmet 5,5 ballë godet Kinën

Një tërmet 5,5 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur rajonin autonom Sinkiang-Ujgurit në Kinë. Qendra e Rrjeteve për Tërmete në Kinë njoftoi se një...

OPINIONE