Bota

Tensionet në Mesdheun Lindor/ Erdogan: Gati të takohem me Mitsotakis, por operacionet në det s’kanë mbaruar

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan nuk ndalet në këmbënguljen e tij për kërkime në Mesdheun Lindor.

Erdogan këtë të premte në një fjalim ka thënë se operacionet turke nuk kanë mbaruar në det, dhe se anija ‘Oruc Reis’ do të rikthehet për kërkime për një kontroll rutinë.

Greqia e quajti si hap pozitiv për negociatat pasi kujtoi se Erdogan e tërhoqi anijen për diçka të tillë, por Presidenti turk paralajmëron se do ta rikthejë sërish atë.

Pavarësisht klimës së tensioneve. Erdogan shprehet i hapur për një takim me Mitsotakis ballë për ballë, ose me videokonferencë për të diskutuar për tensionet dhe për të gjetur një zgjidhje./tpz