Bota Kuriozitete

Tifozet iraniane lejohen në stadium pas 37 vjetësh

epa07155263 Supporters of Persepolis cheer prior to the AFC Champions League final second leg match between Persepolis FC and Kashima Antlers, in Tehran, Iran 10 November 2018. EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Autoritetet iraniane kanë lejuar për herë të parë që nga viti 1981 hyrjen e grave në një stadium në Teheran, ku Persepolis, e udhëhequr nga trajneri kroat Branko Ivankovic, u përballë në atë që konsiderohet si “Champions League” aziatike me Kashiman e Japonisë.

Mediat informuan se një numër i madh grash u panë në shkallët e stadiumit Azadi, i cili merr 80.000 spektatorë. Bëhet fjalë për rreth 500 sosh, shumica prej tyre të afërme të lojtarëve.

Ato u ulën në një seksion të tribunës të rezervuar posaçërisht për to.

Muajin e kaluar, rreth njëqind gra u futën stadium për të një ndeshje miqësore midis Iranit dhe Bolivisë.

OPINIONE