Bota

Trump nis sulmin e pashembullt ndaj qeverisë së Angela Merkel

Donald Trump ka nisur një sulm të pashembullt ndaj qeverisë së Angela Merkel.

Pas komenteve  të fundit të Merkel se Europa duhet të ecë e vetme pa SHBA-në dhe Britaninë, Trump ka nisur një sulm mediatik .

Përmes profilit të tij në rrjetin social “Twitter”, presidenti amerikan është shprehur se defiçiti  tregtar me Gjermaninë është shumë i madh, duke nënkuptuar se do të krijojë barriera me anë të taksave për importin e produkteve gjermane.

Për më tepër Trump ka shtuar se Gjermania nuk paguan shumat që detyrohet ndaj NATO-s. E gjitha kjo do të ndryshojë.

Gjatë fushatës presidenciale të SHBA, Trump e quajti vendimin e Merkel për të mbajtur kufijtë e vendit me refugjatët sirianë në verën e vitit 2015 “vendim të çmendur”.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump i ka kthyer aleatët e tij evropianë mbi krizën e refugjatëve, duke pretenduar se populli i Gjermanisë po “kthehet kundër” udhëheqjes së Angela Merkel.

Ai pohoi se refugjatët dhe emigrantët “kanë ndryshuar  fort dhe me dhunë” kulturën europiane dhe thanë se kontinenti kishte bërë një “gabim të madh” në dhënien e shenjtërores atyre që iknin nga konfliktet në Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Ndërsa nuk ka përmendur specifikisht emrin e kancelares gjermane Angela Merkel, por duke fajësuar lidershipin e Gjermanisë, Trump ka thënë se populli po kthehet kundër udhëheqësve të tyre ndërsa migrimi po lëkund koalicionin e tanishëm të Berlinit.

“Krimi në Gjermani është në nivelin më të lartë. Gabim i madh u bë në të gjithë Europën duke lejuar miliona njerëz të futen me forcë duke ndryshuar dhunshëm kulturën e tyre”, është shprehur Trump./opinion.al

OPINIONE