Bota

Turqia gjithmonë qëndron me çështjen palestineze

Ambasadori palestinez në Ankara Faed Mustafa ka theksuar se Turqia ka qenë gjithnjë në anën e palestinës kundër politikave shtypëse të Izraelit ashtu siç “mbështeti të gjithë njerëzit e shtypur në botë”.

Duke folur në një intervistë ekskluzive për SabahDaily, Mustafai theksoi se zëri i bashkuar i bashkësisë ndërkombëtare dhe udhëheqësve, duke përfshirë Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, kundër fjalëve të fundit të kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu duke sugjeruar që aneksi i Izraelit të Bregut Perëndimor të pushtuar ishte vendimtar për palestinezët. “Ne kemi dëgjuar reagime nga shumë udhëheqës botërorë.”

Netanjahu u zotua të shtunën e kaluar të lirojë vendbanimet hebrenj në Bregun e pushtuar në rast të rizgjedhjes, një ndryshim dramatik i politikës me sa duket kishte për qëllim mbledhjen e bazës së tij nacionaliste në përfundim të garës së ngushtë përpara zgjedhjeve të së martës. Të hënën, Erdogan kritikoi Netanyahun për zotimin e tij, duke thënë, “Gjithçka që vendi ka bërë që nga viti 1948 shkel ligjin ndërkombëtar dhe rezolutat e U.N”. “Bregu Perëndimor i përket palestinezëve, Izraeli është duke marrë një masë tjetër të okupimit,” tha Erdogan.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor, duke përfshirë edhe Jerusalemin Lindor, gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1967. Ai aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, duke e cilësuar atë si “kapital të përjetshëm të pandarë” të Izraelit, një masë që asnjëherë nuk njihet nga bashkësia ndërkombëtare. E drejta ndërkombëtare e sheh gjithë Bregun Perëndimor si “territor të okupuar” dhe e konsideron të gjitha ndërtimet e Izraeli si ilegale.

Duke theksuar se mbështetja e pakushtëzuar e presidentit amerikan Donald Trump drejtuar qeverisë izraelite bën që Netanjahu të veprojë më flagrancë, Mustafa tha se qeveria amerikane humbi kompetencën dhe objektivitetin pasi deklaroi Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit në vitin 2017. “Ne e dimë se SHBA po përpiqet të zbatojë marrëveshje, atë që ata e quanin ‘marrëveshja e shekullit’. Njerëzit e lobit sionist në SHBA, përfshirë [Jared] Kushner, [Jason] Greenblatt dhe [David] Friedman, janë në mesin e ekipit që përpiqet ta zbatojë këtë plan. Meqë i ka lënë mënjanë çështjet e refugjatëve të Jerusalemit dhe palestinezëve, duan të mësojnë përmbajtjen e kësaj marrëveshjeje” tha ai. Politika e SHBA ndryshoi në mënyrë drastike në favor të Izraelit nën administrimin e Trump. Në dhjetor 2017, Trump e njohu Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, pavarësisht pretendimeve palestineze në pjesën lindore të qytetit dhe thyer me një politikë të gjatë të SHBA. Pas vendimit, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi me shumicë rezolutën duke kërkuar nga Shtetet e Bashkuara të tërheqin vendimin e saj. Presidenti i SH.B.A.-së gjithashtu caktoi Trupat e Gardës Revolucionare elitare të Iranit si një organizatë terroriste të huaj dhe nënshkroi një shpallje që zyrtarisht u dha njohjen e Uashingtonit të lartësive të okupuara të Golanit si territor izraelit. Lëvizja për Lartësitë e Golanit, për të cilënTrumo njoftoi në Tëitter ditët e  mëparshme, u pa gjerësisht si një përpjekje për të rritur pëlqimin ndaj Netanyahut që është në kandidim për rizgjedhje në 9 prill.

Duke folur për çështjen e Golan, i dërguari palestinez tha se vendimi i SHBA ishte shembulli më i fundit i një serie veprimesh që shkelin ligjin ndërkombëtar, duke përsëritur se Siria ka të drejtën e sovranitetit mbi rajonin. “Izraeli është forca okupuese në Golan, por fatkeqësisht, siç po dëshmojmë, Shtëpia e Bardhë është nën pushtimin izraelit [gjithashtu],” tha Mustafa.

Izraeli kapi afërsisht dy të tretat e luginave më të gjera të Golanit nga Siria, pasi mundi një koalicion arab në Luftën Gjashtëditore të vitit 1967, duke pushtuar territorin si një rezultat de facto që atëherë. Ajo zyrtarisht aneksoi zonën në vitin 1981; megjithatë, veprimi u kundërshtua unanimisht nga Këshilli i Sigurimit i U.N. dhe nga bashkësia ndërkombëtare./DailySabah