Bota

Turqia i ofron ndihmë Indonezisë pas tërmetit vdekjeprurës dhe cunamit

Turqia është e gatshme të ofrojë çdo ndihmë që mund të jetë e nevojshme për Indonezinë, ku një tërmet dhe cunami kanë shkaktuar humbjen e qindra jetëve, tha të djelën Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Duke shprehur ngushëllimet e tij në Twitter, Erdogan tha se Turqia ishte e gatshme të ofronte të gjitha llojet e mbështetjes.
“Unë lutem për vëllezërit dhe motrat tona, të cilët u vranë nga një tërmet dhe cunami në Indonezi, dëshirojnë një shërim të shpejtë të të plagosurve dhe u ofroj ngushëllimet e mia më të thella popullit të Indonezisë”, ka shkruar ai.

“Turqia është e gatshme të bëjë gjithçka që ka mundësi për të ndihmuar Indonezinë të shërojë plagët e saj.”

Më parë, Ministria e Jashtme shprehu gjithashtu ngushëllime të sinqerta për të afërmit e atyre që humbën jetën dhe uruan shërim të shpejtë të të dëmtuarve.

“Ne kemi mësuar me trishtim të thellë se tërmeti dhe cunami në ishullin indonezian të Sulaëesit shkaktuan humbjen e shumë jetëve, lëndime dhe dëme të mëdha. Turqia është në solidaritet të plotë me qeverinë dhe popullin vëllazëror të Indonezisë dhe është gati të ofrojë ndonjë ndihmë që mund të jetë e nevojshme, “tha ministria në një deklaratë.

Si pjesë e operacioneve humanitare, Fondacioni i Ndihmës Humanitare i Turqisë (IHH) ka dërguar një ekip të ndihmës emergjente në Indonezi, pas tërmetit dhe cunamit të fuqishëm. Në një deklaratë, IHH tha se ata kanë dërguar një ekip prej pesë personash për të ndihmuar njerëzit në nevojë në rajon.
Të paktën 832 njerëz vdiqën pas tërmetit të së premtes me magnitudë 7.7 dhe cunamit që rezultoi, tha agjensia e menaxhimit të katastrofave në Indonezi të shtunën, cituar nga televizioni indonezian.

Cunami, i tmerrshëm deri në tre metra i lartë, goditi Palu, kryeqytetin e provincës Qendrore Sulaëesi dhe në verilindje të Reggjencës pranë Donggala.

Burimi: Daily Sabah/ Gazeta impakt

OPINIONE