Bota

Turqia kritikon SHBA për emërimin e Gardës Revolucionare të Iranit si një “Organizatë Terroriste”

Turqia ka kritikuar vendimin e SH.B.A.-së për emërimin e Gardën Islamike Revolucionare të Iranit [IRGC] si një organizatë terroriste.

Irani, Siria, Turqia, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike, Kazakistani dhe Astana

ka kritikuar vendimin e SH.B.A.-së për të caktuar të mërkurën Gardën Islamike Revolucionare Islamike (IRGC) si një organizatë terroriste.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Ministrin e Jashtëm të Iranit, Muhammad Xhavad Zarif, Ministri i jJshtëm turk Mevlut Çavusoglu tha se vendimi është një zhvillim i rrezikshëm që mund të çojë në kaos, duke theksuar se sanksionet amerikane kanë dëmtuar popullin e Iranit.

Muhammed Zarif mbërriti në Turqi pasi vizitoi Sirinë, ku u takua me Presidentin Bashar al-Assad më 16 prill.

Ministri i Jashtëm i Iranit tha se do të fliste me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan rreth bisedimeve të tij me Asadin, duke shtuar se Irani dëshiron të ndihmojë Turqinë dhe Sirinë të mbajnë “marrëdhënie të mira”.

Duke kritikuar vendimin e presidentit të SHBA-së, Çavusoglu tha: “kur ne fillojmë duke shtuar ushtritë e vendeve të tjera në listat e terrorit, atëherë të çara serioze do të ndodhin në sistemin e të drejtës ndërkombëtare”, duke paralajmëruar se “besimi në sistemin global do të bjerë dhe kaosi total do të pasojë. ”

Trump dhe sekretari i shtetit i SHBA Mike Pompeo njoftuan masën kundër Gardës Revolucionare javën e kaluar.

Trump tha në një deklaratë se “të paparë” se Irani nuk është vetëm një shtet Sponsor i terrorizmit, por se IRGC dhe në mënyrë aktive merr pjesë, financat, dhe promovon terrorizmin si një mjet i artit të qeverisjes.”

“Ndërgjegjja jonë nuk pranon që njerëzit vëllezër iranianë po dënohen”, tha Cavusoglu për sanksionet e administratës së Trump kundër Iranit. “Hapat e tillë e vënë stabilitetin rajonal, paqen, qetësinë dhe zhvillimin ekonomik nën rrezik”, shtoi ai.

Rusia, Irani dhe Turqia, të cilat mbështesin grupet rivale në konfliktin e Sirisë, kanë sponsorizuar bisedimet në Astana, kryeqytetin e Kazakistanit, për t’i dhënë fund konfliktit tetëvjeçar.

Procesi Astana nisi pas ndërhyrja ushtarake e Rusisë në Siri që kthejë situateën në favor të regjimit sirian dhe ka eklipsuar gradualisht mëparshme skemën e negociatave të sponsorizuara nga OKB e njohur si proces Gjenevës.

Në fillim të kësaj jave, Ministria e Jashtme e Kazakistanit ka konfirmuar në një deklaratë se delegacionet nga regjimi sirian, si grupet e armatosura opozitare dhe do të marrë pjesë në bisedimet e reja në Astana, të planifikuar për 25 dhe 26 prill.

Bisedimet do të përfshijnë gjithashtu përfaqësuesit e tri shteteve, Iranin, Rusinë dhe Turqinë; ndërsa Kombet e Bashkuara dhe Jordania pritet të marrin pjesë si vëzhgues./ ML