Bota

Ushtria nigeriane shpëtoi 241 pengje nga Boko Haram

Trupat nigeriane kanë shpëtuar 241 pengje të rrëmbyera nga grupi terrorist Boko Haram në verilindje të vendit, tha dje një zyrtar.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, John Enenche, u tha gazetarëve se përleshjet u zhvilluan midis ushtrisë dhe Boko Haram në rajonin e Gamboru të shtetit Borno.

Enenche tha se pas përleshjes, ushtria shpëtoi 136 fëmijë dhe 105 gra në një operacion kundër grupit terrorist.

Katërmbëdhjetë anëtarë të Boko Haram u neutralizuan gjatë këtij operacioni, tha ai, duke shtuar se një sasi municionesh e gjithashtu u sekuestrua.

Ai theksoi se ushtria nuk pësoi humbje apo lëndime gjatë operacionit.

Asnjë informacion kur pengmarrësit u rrëmbyen, nuk u zbulua.

Boko Haram nisi një kryengritje të përgjakshme në vitin 2009 në Nigerinë verilindore por më vonë përhapi mizoritë e saj në Niger, Çad dhe Kamerunin fqinj, duke shkaktuar një përgjigje ushtarake./AA

OPINIONE