Vasili rendit 10 arsye: Dekalogu i mafies së vërtetë, si shtet i Rilindjes

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili, me anë të një postimi në Facebook, ka renditur 10 karakteristika që sipas tij janë të Rilindjes. Vasili shkruan se dekalogu i mafies së vërtetë, që është shteti i Rilindjes.

“Lufta pa asnje kompromis dhe me cdo mjet kunder nje shteti te tille,qe shtyn shqiptaret drejt gremines se sigurte eshte legjitime,jetike,e pandalshme dhe pa kthim pas”, shkruan ndër të tjera deputeti i LSI.

POSTIMI I PLOTË

Dekalogu i mafies se vertete, qe eshte shteti i Rilindjes.

1.Rilindja nuk eshte ajo, qe qeveris ne asnje moment punet e shtetit,por mafia qeveris shtetin dhe pushtetin.

2.Rilindja krijon perdite ne parlament alibite ligjore per legjitimimin e mafies ne shtet dhe ne pushtet.

3.Rilindja nderton buxhetin e shtetit si nje porte gjigande nga hyn dhe del paraja e mafies,si vjedhje tenderash,koncesione gjithfaresh,pervetesim pronash publike etj etj..

4.Rilindja neutralizon e copton drejtesine,paralizon dhe kap prokurorine,qe mafia ne asnje menyre te mos denohet e pengohet prej saj.

5.Rilindja blen mediat qe te vertetat e mafies ne pushtet te mos behen prone e opinionit publik.

6.Rilindja i mbron hapur mafiozet sepse shtetin jua ka dhene atyre dhe prej tyre varet.

7.Rilindja ka nje kryeminister me nje platforme e model promafie nga e cila ai udhehiqet dhe te cilen mafia vete ja ka pergatitur,ndersa kryeministri eshte thjesht buratini qe e shqipton,qe merr meditjen per sherbimin e kryer dhe qe rri ne karrige per sa kohe qe mafia e gjykon.

8.Rilindja e mbush administraten me te denuar dhe te korruptuar sepse mafia punon me lehte me ta.

9.Rilindja paralizon policine dhe dekurajon e godet ata qe e luftojne krimin dhe trafiqet,qe mafia te jete e qete dhe e pa penguar ne punen e saj kriminale.

10.Rilindja eshte gjithnje ne krah te pushtetarit dhe gjithmone kunder qytetarit, sepse qytetari me ndergjegje shoqerore eshte armik i mafias.

Ky eshte Dekalogu i mafies se vertete si shtet i Rilindjes.

Lufta pa asnje kompromis dhe me cdo mjet kunder nje shteti te tille,qe shtyn shqiptaret drejt gremines se sigurte eshte legjitime,jetike,e pandalshme dhe pa kthim pas.

Burimi: Tpz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne