Rajoni

VIDEOT/Ja si anija turke goditi fregatën greke pranë ishullit Imia…

Incidenti që shkaktoi tension të madh në Egje kur një anije e rojes bregdetare greke “Gavdos 090” u godit nga një anije turke patrullimi është regjistruar nga kamerat e sigurisë së anijes greke.

Anija turke e patrullimit e përplasi luftëanijen greke 60 metra të gjatë 20 minuta para mesnatës të së hënën.

Në deklaratën e saj Komanda e Kapitenerisë greke tha se “në lindje të ishullit Imia brenda ujërave territoriale greke, një anije turke patrullimi bëri manovra të rrezikshme dhe goditi në majë anijet GS” 090 “, e cila ishte duke kryer patrullim.

??Ministria e Jashtme turke akuzoi ministrin e Jashtëm grek Kotzias se ka adoptuar një qëndrim jo të qetë, të cilin e karakterizon të papërgjegjshëm dhe përtej kufijve. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke i përshkroi si “alarmante” këto deklarata dhe kujtoi bisedën e fundit telefonike të Aleksis Tsipras dhe homologu i tij turk, duke vënë në dukje se Ankaraja pret që Athina të marrë hapat e nevojshëm për të ulur tensionin.