Shqiperia

Zbulohet letra pas marrëveshjes/Edi Rama i shkruan Xhorxh Sorosit

Kryeministri informon multimiliarderin për lëshimet që i bëri opozitës

Fort i dashur dhe i nderuar Xhorxh

Jam i bindur se deri aty tek Ju kanë mbërritur zërat se unë, njeriu Juaj besnik në Tiranë, bëra këto ditë një marrëveshje me të singjashmit e Gruevskit në Maqedoni, Orbanit në Hungari dhe Kazinskit në Poloni, që ne këtu në vendin tim i quajmë thjeshtë çadristë dhe që janë njësoj armiq të lirisë dhe shoqërisë të hapur që Ju promovoni prej kaq vitesh në shtetet që kanë dalë nga bota e errët komuniste dhe që unë si një nxënës i juaji i bindur jam munduar t’i zbatoj pikë për pikë.

E di, jam i sigurtë se deri aty ku gjendeni në këto momente kanë mbërritur fjalët se ai pikrori bohem nga Shqipëria që e takuat së bashku me një aradhë intelektualësh të mykur në një tryezë të përbashkët, po, po, ai mbi të cilin Ju vutë gishtin për të thënë se do të jetë lideri i ardhshëm i Ballkanit perendimor, i ka zhgënjyer shpresat tuaja.

Jam gjithëashtu i ndërgjegjshëm se Ju kanë informuar që unë, Edi Rama, i shita gjithë shokët e mij, të gjithë ministrat e drejtorët, duke i hapur rrugë fanatikëve të Sali Berishës, madje duke pranuar indirekt se republika që unë kisha ndërtuar është e prekur thellë nga narkortrafiku, korrupsioni dhe keqqeverisja e kështu me radhë.

Jam në djeni se nga zyra e fondacionit Tuaj në Tiranë Ju kanë informuar tashmë se strategjia për ta bërë vendin tim shembull për të gjithë rajonin, që sot ndihet i kërcënuar nga influenca ruse dhe nga paqartësia që po mbjell Donald Tramp, që të dy e kemi quajtur si rrezik për botën, pra se kjo strategji është vënë në rrezik.

Po mundohem të mar diçka nga koha Juaj e vyer, i dashur dhe i nderuar Xhorxh, për t’iu vënë në djeni se asgjë nga plani fillestar nuk ka ndryshuar.

Lëshimet që kemi bërë sot, janë thjeshtë një manovër për të fituar më shumë nesër.

E di se një dorëheqje e tillë nga parimet, nga ajo që Ju dhe unë kemi mbrojtur është e vështirë të kuptohet nga idealisti që ka shpenzuar miliona për promovimin e vlerave në këtë vend. Por, prandaj këtë radhë po Ju drejtohem jo si filantrop illuminist, por si spekullant bursaash që këni shkëlqyer po aq shumë sa edhe si njeri i shoqërisë së hapur.

Atë që gjysma juaj e angazhuar do ta përbuzte, jam i sigurtë se gjysma tjetër brej biznesmeni të aftë do ta kuptonte. Atë bëra dhe unë: zgjodha parimin se qëllimi justifikon mjetin.

Dhe Ju siguroj se në fund të kësaj loje plani ynë i përbashkët do të jetë shumë më pranë qëllimit. Ja sepse.

Sepse duke bërë këto lëshime të mëdha unë arrita ta nxjerr atë kukullën e Saliut nga çadra ku qe ngujuar drejt e në një palë zgjedhje për të cilat i kemi marrë të gjitha masat që mos kenë asnjë surprizë. Unë kështu shmanga çdo lloj rreziku që Shqipëria të konsiderohej nga bota si një vend në krizë. Kjo do të thoshte siç e kuptoni edhe Ju që sytë e oponionit dhe mediave botërore të bëheshin katër për të vëzhguar në Tiranë. A na interesonte kjo në për realizimin e qëllimit tonë final? A na duhej kjo vëmendje e ekzagjeruar dhe e tepruar? Unë mendoj se jo. Prandaj nxitova ta mbyll këtë gurgule qoftë edhe me çmim të lartë.

Suksesi i dytë, sipas meje, është se me anë të kësaj lëvizjeje arrita të nxjerr nga penxherja e pushtetit atë që Berisha ma kishte futur nga dera. E kuptoni për kë bëhet fjalë. Për atë që ka një llogari të përbashkët me WMRO-në nga e cila paguhen ata kongresmenët që duan të hetojnë veprimtarinë tuaj në Ballkan. Pra edhe këtë punë e zgjidhëm. Partisë së Ilir Metës ia pamundësuam të bëjë koalicione dhe do t’a reduktojmë ndjeshëm në shifra. Të paktën kështu besoj, sepse atij djalli politik nuk i dihet asnjëherë. Fuqia e tij korruptive te zgjedhësit është ku e ku më e paimagjinushme se çdo manovër politike. Por gjithësesi unë mendova se ky aventurier që paguan për të lobuar kundër jush më mirë të shpenzojë paratë me votuesit shqiptar, sesa me kongresistët amerikanë.

Pasi ju informova për arritjet, duke dashur të jem krejtësisht i sinqertë, po Ju them se këto lëshime u bënë edhe si pasojë e pozitës jo fort të volitshme në të cilën ndodhesha.

Pa dashur t’ua rikujtoj pozicioni i vështirë në të cilin më vendosët, duke më kërkuar të ndërhyj drejtpërdrejt në zgjedhjet amerikane, duke folur si një lider i Europës së re, drejtpërdrejt në CNN kundër Donald Trumpit, më ka kushtuar jo pak në marëdhëniet me administratën e re amerikane. Po është e vërtetë që ambasadorin e këtushëm e kam krejtësisht me vete, madje ai edhe listat e gjykatësve për heqje vizash i harton sëbashku me njerëzit e mij, por më tepër e kam vështirë të çaj. Kemi paguar dhe lobuar shumë, por pa sukses deri më tani. Me sa duket jemi ende shumë larg nga koha e artë kur Berisha që blente Xhonatan Murin dhe Kantrimenin, mundohej kot se Ju e zhbënit gjithë politikën e departamentit të shtetit vetëm një një letër që i dërgonit personalisht Hillarisë.

Pra që mos zgjatemi në histori, mbështetjen nga Uashingtoni nuk e kisha të plotë.

Ehhhh…! jam nostalgjik për ato kohëra kur mjafton që ju të luanit gishtin dhe atë Lajçakun e dërgonin urgjent në Tiranë.

OPINIONE