​Fier, zjarr në platacionin me ullinj shekullorë, digjen 250 rrënjë

FIER- Zjarret vazhdojnë të djegin të tjera sipërfaqe toke në vendon tonë. 250 rrënjë ullinj janë djegur ditën e sotme në Patos të Fierit, si pasojë e një zjarri të rënë në fshatin Visokë në një platacion me ullinj shekullorë.

Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur zjarrëfikse nga Fieri, nga Patosi si dhe zjarrëfiksja avari-shpëtuese e kompanisë Albpetrol.

Pavarësisht kësaj, zjarri vazhdon ende në platacionin me ullinjë, ndërsa nuk bëhen ende të ditur shkaqet e tij.

Ndërsa një tjetër zjarr mbrëmjen e djeshme dogji 10 hektarë kullotë dhe 5 hektarë pyje, në fshatin Luzat të Tepelenës.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne