10 xhamitë më unike në Rusi

RBTH paraqet një galeri të dhjetë xhamive më unike ruse, nga Moska deri në qytetin më verior në botë.

1. Xhamia më veriore në botë

RIA

Xhamia Nurda Kamal është e vendosur në Norilsk, një qytet industrial në Siberinë veriore. E hapur në vitin 1998, ndërtesa është shënuar në Librin Gines të Rekordeve Botërore si xhamia më veriore në botë.

 

2. Minaretë  më të larta të Evropës

Valery

Xhamia Qëndrore e Moskës është rindërtuar dhe tani është xhamia më e madhe në Evropë. Xhamia gjashtë katëshe ka minare 79-metra të larta, të cilat janë më të lartat në Evropë.

 

 

3. Xhamia e vetme në Evropë e ndërtuar në një ishull lumor

Lori

Xhamia e kaltër është themeluar në vitin 1910 në ishullin Petrogradsky, ishulli i tretë më i madh në deltën e lumit Neva në Shën Petersburg. Kubeja e xhamisë është pothuajse një kopje e saktë e mauzoleumit të Tamerlanit në Samarkand, Uzbekistan.

 

4. Xhamia më e madhe rurale në Evropë

RIA

Kjo xhami unike është e vendosur në Dzhalka, një fshat në Çeçeni. Xhamia u emërua në nder të Sulltan Delimkhanovit, një zyrtar i fshatit i cili u vra në vitin 1990. Ajo mund të strehojë 5.000 besimtarë.

 

5. Xhamia më e vjetër në Rusi

Press

Xhamia e Xhuma në Derbent, Dagestan është ndërtuar në vitet 733-734 pas Krishtit, dhe është xhamia më e vjetër në Rusi. Xhamia është e shënuar në Regjistrin e Trashëgimisë Kulturore të UNESCO-s.

 

6. Xhamia më e gjerë në Rusi

RIA

Një nga familjet më të pasura në Turqi financoi ndërtimin e Xhamisë së Madhe në Makhachkala, Dagestan në vitin 1997. Pas rinovimit të saj në vitet 2004-7, xhamia mund të strehojë 17, 000 besimtarë.

 

7. Xhamia me më shumë minare në Rusi

Lori

Xhamia Kul Sharif në Kazan është ndërtuar në vendin ku ndodhej tempulli i minares legjendare, i cili u shkatërrua nga Ivan Grozni gjatë fushatave të tij në vitet 1547-52. Xhamia me gjashtë minare, e lartë 55-metra, është pjesë e Kompleksit Historik dhe Arkitektonik në Kazan të Kremlinit, e cila u shpall një Qendër e Trashëgimisë Botërore në vitin 2000.

 

8. Xhamia me dizajn modern

Lori

Qendra kryesore muslimane e Republikës së Bashkortostanit, Xhami-Medreseja e Madhe Lala-Tulip është ndërtuar në vitin 1990-98. Sa për dizajnin modernist, minaretë binjake të larta 53-metra qëndrojnë larg nga ndërtesa kryesore, e cila ka sallën e lutjes.

 

9. Xhamia e vetme me ngjyrë të bardhë në Rusi

Press

Xhamia Bulgar në Kazan është e vetmja xhami me ngjyrë të bardhë në Rusi. Sipas traditave muslimane, e bardha simbolizon pastërtinë dhe paqen. Muslimanët gjithashtu veshin veshje me ngjyrë të bardhë, ndërsa marrin pjesë në lutjen e së Premtes dhe në kryerjen e riteve të shenjta të pelegrinazhit.

Xhamia Bulgar gjithashtu mban Kuranin më të madh në botë, i cili është i praruar me zhade, ar, gurë të cmuar dhe fletë argjendi. 

10. Xhamia e vetme në Rusi me live stream (24/7 transmetim në internet)

Press

Xhamia Zemra e Çeçenisë, e quajtur pas presidentit të parë të Republikës Çeçene, Akhmat Kadyrov, është ndërtuar në stilin turk dhe i ngjan Xhamisë së famshme Blu në Stamboll. Zemra e Çeçenisë është e pajisur edhe me web kamera, të vendosura jashtë xhamisë, dhe transmeton live 24/7.  / Gazeta Impakt

Burimi: RBTH

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne