ArkivaDecember 2017

Bota

A janë SHBA afër luftës bërthamore?

SHBA-ja kurrë nuk ka qenë më afër luftës me Korenë e Veriut, deklaroi sot ish-shefi i ushtrisë amerikane Mike Mullen. Ai shtoi se presidenti Donald Trump...

Bota

Protesta në Bruksel për Jerusalemin

Protestuesit e mbledhur në kryeqytetin Bruksel të Belgjikës protestuan ndaj vendimit të ShBA-së për njohjen e Jerusalemit si “kryeqytet i Izraelit”...

Bota

Karikatura izraelite e cila përqesh arabët

Ministria e punëve të jashtme izraelite ka publikuar karikaturën raciste në të cilin bënë thirrje arabëve që të braktisin Mesjetën dhe të vendosin marrëdhëniet...

Opinion Sociale

Varfëria si pasuri

/Michael Hardt & Antonio Negri/ Qëkurse s’mbahet mend autoritetet fetare janë përpjekur ta lidhin shumësinë e të varfërve pas pushteteve. Logjikat fetare...

Bota

Muhamed Mursi dënohet me 3 vjet burgim

Presidenti i rrëzuar i Egjiptit u dënua me 3 vjet burg me akuza për fyerje të aparatit gjyqësor. Sipas agjencisë së lajmeve Shinhua, gjykata egjiptiane dënoi...

Bota

Meka prezanton projektet e së ardhmes

Arabia Saudite ka në plan të zbatojë projekte me kapacitet për të pranuar 30 milionë pelegrinë dhe vizita të umreve në Mekë. Sipas lajmit të agjencisë zyrtare...