Aktori Jul Deda letër për LGBT-istat

Aktori i mirënjohur shqiptar, Julian Deda në faqen e tij zyrtare në Facebook ka shkruar një letër për ata siç i çuan ai LGBT-ista duke i vënë para disa pyetjeve ata që sot po promovojnë ide të tilla në popullin shqiptar. Ky është postimi i tij i plotë në Facebook:

“Une jam kunder martesave te se njejtes gjini.

Ajo reklama ku nje femije rritet me dy nena, promovon te panatyrshmen. Siç eshte e panatyrshme nderhyrja ne kodin e familjes. Dhe e dini pse, sepse ky kod eshte bere natyrshem per familjen tradicionale, e cila po kerconehet perdite nga shfaqje te tilla. Une nuk jam kunder, qe çdokush te kete familjen e tij, por do ishte mire qe familja te vazhdoje te jete e shendetshme, me role te ndara ku burri ben Babain dhe gruaja ben Nenen. Si mund te rritet nje femije me dy nena? Mire kjo, por akoma me e mundimshme dhe e sikletshme do ishte, qe ky femije te rritej me dy baballare, kjo nuk hahet as me vaj e as me uthull. 
Nderkohe qe ne kete vend ka rene flama social-politike, keta gjejne kohe dhe guxim te promovojne anti-familjen. 
Ore kam nje pyetje per ju te “dashur” LGBT-ista, meqe jeni edhe shqiptare qe jetoni te perditshmen. Ç’mendoni ju per situaten e keqe ekonomike, per papunesine, per drogen, per pergjimet, per aferat seksuale, per taksat e larta, per kendin e lojrave te parku i liqenit, per aksionin opozitar, per artin dhe teatrin, per arsimin e per shume probleme qe ka vendi juaj i mjere, i cili po kalon ditet e tija me te vshtira? Prononcohuni, ndihmoni ne zgjidhjen e situatave, kontriboni ne permiresimin e debatit publik, sepse kjo ju ben te barabarte dhe te perfshire ne jeten e perditshme. Apo, nuk ju intereson asgje perveç kauzave tuaja te pakuptimta, te cilat ju i perdorni çdo vit per te marre miliona lek nga organizatat e huaja dhe vendase, duke i genjyer ata, duke u thene atyre se jeni te diskriminuar. 
Behuni te dobishem per vendin tuaj. Harxhojini energjite per gjera te natyrshme, sepse e panatyrshmja te lodh, te torturon dhe ne fund nuk fiton asgje. 
P.s. Shpresoj, qe ky status te mos bllokohet me urdher te brendshem.”/KohaIslame

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne