Amerika i shet raketa Tad, Arabisë Saudite

Departamenti amerikan i shtetit ditën e premte me anë të një njoftimi bëri të ditur se qeveria amerikane i ka shituar Arabisë Saudite raketa të tipit Tad me vlerë 15 miliard dollarë.

Departamenti amerikan i shtetit ka pretenduar se shitja e sistemit të raketave Tad për Arabinë Saudite është në kuadër të politikave të sigurisë kombëtare dhe politikave të jashtme të Amerikës, e cila mbështet sigurinë afatgjatë të Arabisë Saudite dhe të rajonit të gjirit Persik në përballje me kërcënimet rajonale. Arabia Saudite është një prej klientëve tradicionalë të armatimeve amerikane. Futja e dollarëve të naftës saudite në Amerikë është një prej dëshirave të presidentit amerikan për të punësuar të rinjtë./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne