Bota

Arabia Saudite fillon prodhimin e serialeve televizive për të promovuar normalizimin e mardhënieve me Izraelin

Një shkrimtar dhe gazetar saudite ka njoftuar prodhimin e një seriali të ri televiziv që promovon normalizimin e lidhjeve midis shteteve të Gjirit Persik dhe regjimit pushtues të Izraelit.

Abdul Hameed al-Ghabin tha në një intervistë për rrjetin e lajmeve BBC se seriali do të xhirohet me pjesëmarrjen e aktorëve nga vendet e rajonit në qytetet e Jeruzalemit al-Quds dhe Tel Aviv vitin e ardhshëm.

Seriali i përbashkët do të transmetohej nga kanalet televizive të anëtarëve të vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit Persik, shtoi ai.

Gazetari, i cili është afër familjes mbretërore të Arabisë Saudite, hodhi mendimin e rëndësisë së tij pas prodhimit të mediave dhe pretendoi se opinioni publik saudit pajtohet me normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin dhe kërkon të krijojë marrëdhënie të mira me entitetin e paligjshëm.

Ghabin gjithashtu pretendoi se çështja e Palestinës ishte “e vdekur” për botën arabe.

Gazetari izraelit Edy Cohen u ngrit ndërsa citoi Ghabin duke bërë thirrje në Twitter se çështja palestineze ishte e “vdekur”.

“Arabia Saudite e fuqizoi Izraelin të merrte përsipër Palestinën”

Gazetari palestinez dhe prezantuesi i Al Jazeera, Jamal Rayyan e censuroi Ghabin dhe tha që komentet e tij kishin bërë jehonë në komentet anti-Palestinë të Princit të Kurorës Saudite Mohamed bin Salman.

 

“Ata po bëjnë biznes; Arabia Saudite po mbështet çështjen palestineze. Në fakt është Arabia Saudite që e ka fuqizuar Izraelin të marrë përsipër Palestinën, dhe nëse nuk do të ishte për Arabinë Saudite, Izraeli do të shkatërrohej”, shkroi Rayyan në një mesazh në twitter.

“E vërteta e çështjes është se Arabia Saudite na gënjen, por pse po gënjen akoma ndërsa maska i ra nga fytyra e saj dhe fytyra e saj e shëmtuar u zbulua”, shtoi ai.

Gazetarët sauditë, afër Rijadit, kanë bërë parakalime në Izrael vitet e fundit dhe sulmojnë gojarisht palestinezët. Po ashtu, ka filluar një lansim i fushatave anti-Palestineze në mediat sociale Saudite.

Një serial i ri i transmetuar në kanalin Saudit MBC për jetën e hebrenjve në Gjirin Persik gjatë viteve 1940 ka krijuar tashmë polemika në botën arabe, me kritikët në lidhje me dramën si një ftesë për normalizimin e lidhjeve me Izraelin.

Seriali televiziv u dha si premierë gjatë Ramazanit, i cili është muaji më i shenjtë në kalendarin islam.

Dalja në gjuhën hebraike N12 raportoi se shumë besojnë se princi i kurorës Saudite është i përfshirë në këtë seri pasi ai është i interesuar për marrëdhënie më të ngushta midis mbretërisë dhe Izraelit.

Lëvizja palestineze e rezistencës, Hamas tha se seria ka për qëllim të falsifikojë historinë dhe gradualisht ta prezantojë shoqërinë e Gjirit Persik në normalizimin me Izraelin, në një kohë kur disa sundimtarë arabë po provohen akuzat për lidhje të ngushta me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për të mbrojtur fronet e tyre./GazetaImpakt/ presstv/

OPINIONE