Bota

Arbana Xharra akuzon serbet, mohon Skenderbeun si frymezues i terrorizmit

Islamofobja Arban Xharra ne nje postim te sajen ne facebook mundohet te justifikoje terrorizmin katolik te vrasesit te 50 muslimaneve ne xhamite e Zelandes se Re. Ajo akuzon mitologjine ortodokse serbe dhe le pa permendur mitologjine katolike, le pa permendur katolikun Skenderbe, nje prej heronjeve kryesor te terroristit, emrin e te cilit e kishte edhe ne armen e krimit. “Ky kriminel qenka frymezu nga mitologjia e krishtere serbe, qe per neve eshte e njohur.” – shkruan islamofobja esktremiste  Xharra.

Arbana Xharra, Alon Ben Meir, David Phillips dhe xhaxhai i Arbanes, Fahri Xharra njihen per perhapjen e islamofobise dhe urrejtjes kunder muslimaneve. Terroristi kristian Brenton Tarrant ne fakt ka zbatuar ideologjine qe Arbana Xharra dhe miqte e saj propagandojne nate e dite kunder Islamit dhe Turqise, tamam sikur Ratko Mlladic dhe Radovan Karaxhic ne Bosnje.

 

Gjithashtu ne komente shume miq te saj islamofob mbeshtesin justifikimet e saj ne mbrojtje te katolikeve dhe sulmojne fene islame dhe myslimanet. Me poshte disa prej tyre:

 

Kristë Rrasi Aktet teroriste gjithmone jane te motolivuara nga ideologjite religjioze, politike,racore etj. Te cilit do lloj qofshin, ato jane krime dhe te denueshme.
 • Vilson Kacoli Dita e dites e me shum po u marr lakmi ateisteve per te vetmen arsye e ajo eshte se nuk jan te kapluar nga indoktrinat e asaj apo kesaj feje/relegjioni! Po deshmonet se jan popullata ma tolerante ne planet!
 • Shqiptar Oseku Ky pranon se nuk eshte i sigurt qe eshte kristian. Por eshte ekofashist dhe supremacist i bardhë.

  Feja eshte absolutisht fajtore per 80 perqind te aktive terroriste. Por jo te gjitha urrejtjet jane te motivara fetarisht. Une kam hasur ne plot ateiste urrejtes, te cileve s’kisha guxuar kurre t’u le prane femijet e mi.

  Ky vrasesi i sotem eshte me afer ateizmit, se fese. Por ka fanatizem pothuaj fetar ne bindjet e veta se raca e bardhë do mbrojtur perdhunshem nga ajo qe e quan ”gjenocidi kunder te bardheve”.

  Ideja se ka dallim hierarkik midis racash nuk ka burim fetar. Fete tona jane universaliste ne gjepurat e veta. Racizmi eshte nje variant i socialdarvinizmit qe shpiku epoka sekulariste.

  Le te jete kjo përkujtim se askush nuk eshte imun nga urrejtja! Madje as njerezit afetare.

 • Shqiptar Oseku Frasher nuk harrova jo. Ai ato i permend si kontekst historik per te motivuar urrejtjen e tij ne kushte te sotme. Perseris, ai shkruan vete qarte bardhezi se nuk eshte i sigurt se ka fe kristiane. Dhe vetequhet me krenari fashist.

  Eshte lehte te ngaterrosh se c’eshte paresore, e c’eshte dytesore e tretesore.

 • Arbana Xharra Shqiptar Oseku Frasher Oseku problemi eshte te ideologjia edhe politika. Shih cka po ndodh ne Yemen, masaker cdo dite qe i bejne vet myslimanet njereze te tyre. Ju ndalin ushqimin femijeve me miliona po vdesin urie.
 • Shqiptar Oseku Arbana sakte, disa ideologji thjesht jane te dhunshme. Dhe tiparet e tyre dihen, sistem supremacist vlerash, stigmatizim oponence, pretenca morale dhe praktika moraliste, si dhe natyrisht adoptimi i dhunes si mjet valid e legjitim per te arritur utopine vetjake. Kush i ka keto tipare, quhet nxites i urrejtjes dhe duhet luftuar pa kompromis.
 • Arbana Xharra IR Fann para 2000 vjete kisha ka pre gra, ISIS e ben te njejten sot vet myslimaneve. Rrjete sociale e kane mundesu frymezimin e akteve te tilla edhe si kjo e ketij terroristi te krishter. E gjithe kesaj i kontribon injoranca

   

 • Traboin Hoti IR Fann ik more pirdhu me zezak të Zimbabves,në qoft se i ke vllezer ne si kem!!!
 • Bedri Lita Arbana Xharra ti je vajze e zgjuar mos e vra mendjen per sulme nga injoranca

 

OPINIONE

INTERVISTA