Arrestohen 6 persona për “nxitje të terrorizimit” në Rusi

Në qytetin Shën Petersburg të Rusisë arrestohen 6 persona me origjinë nga Azia e Mesme me aktakuzën “nxitje për terrorizëm”, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga Komiteti Hetues i Rusisë thuhet se 6 persona me origjinë nga Azia e Mesme janë arrestuar në qytetin St. Petersburg me aktakuzë të nxitjes së terrorizmit.

Në deklaratë pretendohet se personat në fjalë që nga muaji nëntor i vitit 2015 e deri më tani kanë ndërmarrë aktivitete për të gjetur pjesëtarë të cilët në emër të organizatave terroriste do të luftojnë në shtete tjera, si dhe që për organizatat terroriste El-Nusra dhe DEASH të ndërmarrin veprime në Rusi.

Ndërkaq, duke u theksuar se personat në fjalë nuk kanë ndërlidhje me sulmin me bombë në metronë në qytetin e Shën Petersburgut, thuhet se procesi do të vazhdohet të hetohet me të gjitha detajet e tij.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne