Islamofobi Shqiperia

Artan Lame veteshpallet kamikaz per Skenderbeun: Shpetim Nazarkua i thote amin!

Pas aktit te duhur te Komuniteti Myslyman te Shqiperise per te mbuluar me ferexhe heroin e katolikeve shqiptare, portali i Mentor dhe Shpetim Nazarkos, i cili ben burre shteti xhahilin kosovar Fahri Xharra, dy nazarkot e kane mbushur portalin e tyre me sulme kunder myslymaneve te Shqiperise. Nder te tjera, nazarkot kane botuar nje deklarate te sejmenit te Edi Rames, Artan Lame i cili pas infraktit qe ka pesuar se fundmi, duket se ka patur pasoja edhe ne koke. Artan Lame e ka deklaruar veten te gatshem te behet kamikaz per Skenderbeun. Nazarkot kane botuar edhe nje shkrim nga katoliku i pashkolle, Eduart Ndocaj i njohur si “kaubojsi”. Katoliku Ndocaj ka sulmuar personalisht kryebashkiakun e Tiranes, Erion Veliaj. Me poshte po sjellim postimet e trimave te Skenderbeut qe jane postuar ne faqen e Shpetim dhe Mentor Nazarkos:

STATUSI I ARTAN LAMES:

JE SUIS SCANDERBEG

E kam qeshur e jam tallur me Skënderbenë, sa pa dyshim e kam tepruar. Kam bërë ironi dhe i kam rënë në qafë, sa s’di si më ka duruar. Por i kam bërë këto se e dua Skënderbenë njeri me mish e kocka me halle e telashe, jo si një mit të kalçifikuar nga ata që pastaj themi “pale a ka qenë”.

Ashtu sikundër çdo i krishterë i mirë, e do Jezunë si njeri që zbriti mes vdektarëve e dha jetën për ta. Ashtu sikundër çdo muhamedan i mirë, e do Muhametin si njeri që ulur këmbëkryq u shpjegon të thjeshtëve udhën e drejtë. Ashtu edhe unë e dua Skënderbenë si njeri që mes njerëzve të tij, me gjoks përballte të keqen e madhe të kohës vet, ndërsa me kurriz mban edhe llafet e kohës sonë.

Por sot Skënderbenë tim ma zunë me perde që të mos shihej se si mbretëron e kalëron mbi kalë tash 550 vjet. Sot i zunë të pamët të mos i shihte, neser një zot e di se ç’mund t’i bëjnë.

Ndaj sot jam i gatshëm nga njeri të bëhem hero, për të mbrojtur heronë-njeri. Sot ndjehem i gjithi “je suis Skanderbeg”. E në qofshim shumë, s’kanë ç’i bëjnë heroit.

Shkrimi

i Kaubojsit te Mirdites, Eduart Ndocajt:

“Nëse mbulimi i monumentit të Skënderbeut është bërë në ditën e faljes së Barjamit për arsye fetare, e konsideroj një aksident të rëndë dhe një vepër penale.

Nuk lejohet për asnjë arsye dhe pa një autorizimin të veçantë mbulimi apo rrethimi i Monumentit të Skënderbeut, të heroit tonë kombëtar. Bashkia dhe Erjon Veliaj duhet të japin shpjegime për këtë.

Feja dhe Kombi janë të ndryshme, por në historinë tonë kombetare kanë qënë plotësuese për mbijetesën tonë. Skënderbeu është heroi i çdo shqiptari, pa dallime fetare apo krahinore. Me veprën e Skënderbeut krenohet e gjithë Europa dhe Perendimi duke vendosur monumentin dhe emrin e tij në rrugët dhe sheshet kryesore të qyteteve.

Nuk duhet të friksohemi nga identiteti ynë europian dhe duhet të vazhdojmë rrugën tonë tradicionale të tolerancës dhe harmonisë fetare. Të gjjthë shqiptarët jemi vëllezer dhe Skënderbeu është heroi ynë!”, shkruan ai.

Por me gjithe keto postime trimerore, nazarkot, artanlamet dhe eduartndocajt tanime e kane te qarte qe nje pjese e madhe e shqiptareve nuk besojne me te kali apo gomari i Skenderbeut i cili kullot ne qender te Tiranes apo idiotesi te ketilla te nacionalizmit shqiptar. Rasti me i fundem kur Komuniteti Myslyman e ka mbuluar me ferexhe surratin e Skenderbeut, tregon qe myslymanet shqiptare nuk jane idhujtare. Ata nuk i falen mushkave, kuajve dhe gomereve dhe idiotesive te tjera nacionaliste, por i falen vetem Zotit te universit.

OPINIONE