Rajoni

Athina kerkon qe Tirana te mbroj anti-turkun Skenderbe

Debati në vendin tonë ditën e Kurban Bajramit në lidhje me figurën e Skënderbeut ka tërhequr vëmendje edhe në mediat greke.

Në një shkrim të gjatë, “Kathimerini” shkruan se debati ishte i zjarrtë dhe pasi ballafaqon të dyja palët, komenton se fanatikët myslimanë shqiptarë nuk e duan Skënderbeun.

Kathimerini i cili shpreh zakonisht mendimin zyrtar grek, tregon shqetesimin qe ka Greqia per rritjen e influences turke dhe dobesimin e lobit grek ne Shqiperi. Per kete arsye Athina perdor median e saj Kathimerini qe ti bejne presion Tiranes zyrtare qe te bej dicka per te mbrojtur Skenderbeun, aleatin me logjik te Athines ne luften e saj per dominance ne Shqiperi.

Reagimi i Athines vjen pas mbrojtjes qe greku Vangjel Dule i beri Skenderbeut ne diten e Bajramit. Mesa kuptohet aleanca Athine – Vatikan eshte shqetesuar qe ne Shqiperi, shqiptaret po rrezikojne mitin armiqesor te Skenderbeut ne lidhje me Turqine.

Kathimerini shkruan:

“Fanatikët myslimanë shqiptarë nuk e duan Gjergj Kastriotin, i cili është Heroi Kombëtar i shqiptarëve. Lufta që ai bëri ishte kundër pushtimit otoman dhe jo kundër fesë islame. Por myslimanët fanatikë shqiptarë mendojnë se ai luftoi kundër fesë. Ata mendojnë se Skënderbeu ishte mosmirënjohës ndaj Perandorisë, e cila e stërviti dhe i dha tituj”, shkruan “Kathimerini”.

Gazeta shkruan gjithashtu se “shteti shqiptar bëri sehir ndaj ketij debati”. Nderhyrja e Athines ne debatin e brendshem te Shqiperise dhe kerkesa e saj qe shteti shqiptar te marre anen qe Athina do ne kete debat, mesa duket lidhet edhe me shkrimin e historianit Olsi Jazexhi, i cili ne nje nga shkrimet e tij sulmoi si kriminele anti-myslyman greko-serbë Napoleon Zervën, Venizellosin, Car Llazarit, Kara Gjorgjen, Kolokotronin, Marko Boçarin dhe Jani Kapodistrian. Ne krah te Athines deri me tani kane qendruar shkrues fanatik katolik qe nga Fahri Xharra, Kastriot Myftaraj, Kolec Traboini, Arben Cokaj, Agron Gjekmarkaj etj.

OPINIONE