Islamofobi Shqiperia

Avokat Xhabir Zejnuni ben thirrje per sulm terrorist kunder HEC-it te Mirdites

Nje qytetar me emer turk qe jeton ne Itali, Xhabir Zejnuni, qe eshte veteshpallur katolik i rilindur neper faqet e internetit dhe propagandon ekstremizem fetar ne nje koment qe ka bere sot ne faqen e nje portali online, ka bere thirrje per sulm terrorist kunder Hidrocentralit te Qafe Molles ne Mirdite. Ne pergjigjen qe Xhabiri i jep Gent Pjollit i cili ben thirrje per separatizem te Mirdites nga Shqiperia, Xhabiri i pergjigjet me propozimin per sulm terrorist kunder hidrocentralit. Ja ku eshte debati ndermjet Genti Pjollit dhe Xhabir Zejnunit:

Genti Pjolli te mbledhim firmat e ta denoncojm kte firm turke te shohim cfar qevrrije kemi, se po qe se qeveria pranon nje gje te tidh, ne veriu duhet te kerkojm pavarsin nga tosket

Xhabir Zejnuni Po nuk u pergjigj Qeverija, atehere te hedhim ne ere me dinamit HEC-in.
Rruge tjeter nuk ka.
Xhabir Zejnuni njihet perndryshe si perkrahes i linjes ekstremiste ne komunitetin katolik. Eshte mik i ngushte me ekstremistin kosovar Fahri Xharra. Ka shkrime ku sulmon bashkejetesen fetare, hoxhallaret dhe fete e tjera ne Shqiperi. Me poshte eshte edhe poezia e fundit e Xhabirit ku ai mbeshteste aktet ekstremiste te bandave mirditore kunder policise se shtetit ne Qafe Molle:

 

MOJ DIT-MIRA E JON’

AV. XHABIR ZEJNUNI

Sot Mirdita n’kamb u çue,
i madh e i vogël asht tubue,
Anadollit me i dhan selam,
se n’tok ton nuk hin kollaj.

Na simbolet t’i kallim n’zarm,
turkoshak i ndyt hajvan,
njiqind shekuj me kalue,
kurr n’Mirdit s’mundesh me i vue.

Permbi dig’ jan lshue shqypet,
gjysn e hanës e kan prishun,
cop e grim e kan thërmue,
hej Mirdit ti kjosh bekue.

Njiktu asht zemra Arbnis’,
ktu merr frym shpirti Liris’,
përgjithmon k’shtu ka me ken’,
kurr’ pushtuesit ktu s’kan vend.

Me flamuj e tjera shenja,
le t’marr shembull tan Shqipnija:
– Jasht prej nesh Otomanija.

XH. Z.