Bardhyl Mahmuti kercenon dhe ofendon historianin nga Tirana, i frikesohet debatit televiziv

Katundari i Tetoves Bardhyl Mahmuti, pasi ka sulmuar ne menyre te eger Bashkesine Fetare Islame te Maqedonise me akuza dhe shpifje dhe Reisul Ulemane e Shkupit, ka vazhduar me sulmet e tij histerike edhe kunder historianit shqiptar Dr. Olsi Jazexhi. Fteses publike qe Dr. Jazexhi i ka bere Mahmutit dhe historianeve kosovare dhe maqedonas-shqiptare per nje debat publik ne media mbi historine osmane te Kosoves dhe Maqedonise, identitetin sllav te Skenderbeut dhe Terezes, etj, Mahmuti i eshte pergjigjur me egersi dhe ofendime.

Ne privat ai e ka share me fjale vulgare historianin nga Tirana, i cili me heret e ka quajtur Mahmutin nje injorant dhe langaraq qe punon ne nje qender budallejshe ne Zvicer dhe qe nuk ja vlen te debatohet me ate, pasi profesioni i tij eshte puna me budallenj dhe narkomane.

Mahmuti i cili ka frike te perballet ne debat televiziv me historianin nga Tirana ka thene qe do te shurroj titullin e historianit, i cili sipas tij eshte pergatitur nga sherbimet antishqiptare. Bardhyl Mahmuti, puna e te cilit me narkomanet dhe budallejte ne Zvicer mesa duket ka patur efekte anesore dhe dhune, e kercenon me sulme te tjera mediatike historianin nga Tirana. Ja dhe fjalet rrugace dhe kercenuese te refugjatit Bardhyl Mahmuti qe jeton ne Zvicer:

” Shkruaj he ta pshurrsha titulli e doktorit te shkencave që e mban, të pergatitur nga sherbimet antishqiptare. Hidhi poshtë ato që ti thua se janë shpifje. Nuk dilet me ty ne TV se neverit njerëzit. Je i neveritshëm. Kjo nuk është fyerje: konstatim i njerëzve që të kanë parë në TV në Maqedoni.

Do ta shohesh ne pjesen e ardhshme te shkrimit tim se ku qendron.”
Ngelet te shihet ne ditet ne vijim kercenimet, fjalet rrugacerore dhe shpifjet qe katundari tetovar Bardhyl Mahmuti do te hedhe kunder historianit nga Tirana, Dr. Olsi Jazexhi dhe Bashkesise Fetare Islame te Maqedonise. Shpresohet qe Bardhyl Mahmuti, pervec shpifjeve dhe sharjeve qe ai ben, te mos kaloje ne akte te dhunshme dhe te frikshme. Zanati i tij, i kujdestarit per narkomanet dhe budallenjte e ben sjelljen e ardhshme te Bardhyl Mahmutit te papredikueshme por edhe te frikshme. Reagimi i tij me sharje dhe kercenime ndaj historianit nga Tirana apo akuzat dhe sulmet qe ai ben kunder hoxhallareve te Kosoves dhe Maqedonise, tregon qe Bardhyl Mahmuti ka probleme te thella personaliteti dhe emocionale. Edhe nese ai pranon ne te ardhmen qe te marri pjese ne debate televizive me historianin nga Tirana, me pare ai duhet te shihet nga nje psikolog.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne