Rajoni

Berlini/ Tirana djeg lëvizjen pa viza të kosovarëve

Mos kontrolli i kufijve nga Shqipëria dhe eksportimi i kriminalitetit prej saj janë shëndërruar në një barrë për Kosovën. Ky është së paku argumenti i përdorur nga presidenti francez Makron gjatë samitit të Berlinit për të mos i hapur dritën jeshile liberalizimit të vizave më Kosovën. Sipas burimeve të radios publike gjermane Deutsche ëelle nga bisedimet me dyer të mbyllura shefi francez i shtetit ka argumentuar “mosmiratimin e heqjes së regjimit të vizave me përvojën e keqe të Francës pas liberalizimit të vizave me Shqipërinë (dhe Gjeorgjinë), ku u shtua si numri i migrantëve të parregullt ashtu edhe i kriminalitetit nga këto vende.

 

 

Pak a shumë një qëndrim të njëjtë mbajti pak ditë më parë edhe parlamenti holandez që me një votim gati plebishitar i kërkoi qeverisë së tij heqjen e rregjimit të vizave me vendin tonë. në vend që të pritje si një sinjal shqetësues, ky votim u karikaturizua nga qeveria e rilindjes si një akt i ndërmrrë nga ekstremistët ksenofobë që donin të zgjidhnin përmes shqiptarëve llogaritë e tyre të brendëshme politike.

Por fakti që e njëjta tezë është rimarë edhe nga Emmanuel Macron një politikan i njohur për luftën që i bën ekstremit të djathtë dhe frymës ksnenofobe në Europë, tregon se propaganda e Tiranës është sa dritëshkurtër po aq edhe mendjelehtë.

E vërteta është se ka një problem me kriminalitetin shqiptar dhe lidhjet e tij me sferat më të larta të pushtetit, që ka shqetësuar kancelaritë europiane. Madje mënyra amatoreske se si veproi qeveri shqiptare duke mos marrë përgjegjësitë që i takojnë por duke manipuluar realitetin shkoi deri në atë pikë sa ky shqetësim të përdoret qoftë si e vërtetë, apo qoftë edhe si justifikim, për të penguar liberalizimin e vizave për pjesën tjetër të kombit.

Me sa duket ky kërcënim është për BE tejet më i fortë, sesa shantazhet meskine të politikanëve shqiptarë, të tipit ‘nje pilot nje komb’ (udhetimi me avionin e Behgjet Pacollit te dy delegacioneve të Shqiperisë e Kosoves), sesa kërcenimi për heqjen e kufirit të dy shteteve në Morinë, apo propozimet për një president të vetëm të kombit.

E kështu fakti se Shqipëria eksporton kriminalitet për fat të keq po penalizon qytetarët kosovarë.