“BESELIDHJA E LEZHES ” LINDJA E VDEKJA E TIJ…

Nga Azem Kovaçi

Jemi i vetmi komb ne Europe e bote qe na ushqehet/ringjallet tre here ne dite nje ‘hero’ mesjete.

a)Data e lindjes……qe nuk i dihet hiç se kur…..por ja kan lane me “festu” 6 majin qe perkon me shen gjergjin..qe ska lidhje hiç me Skënderbeun….

b) Data e vdekjes…….thone qe vdiq nga malaria ne Janar!!! askush nuk vdes nga malaria ne dimer!!! keta nuk dine as te genjejne.

c) “Beselidhja” “Shqiptare” e Lezhes qe qellimisht quhet shqiptare… ku Lezha ishte nen sundimin venedikas kur mbledhja u mbajt…dhe ku ne kete takim moren pjese princa malazez e serb, venedikas e nga papati)….pra ishte ma shume nje mbledhje kryqzate sesa “shqiptare”…..sepse askush nuk ka luftuar per komb ne mesjete.

FAKTIKISHT.
Edhe kombe te tjera kane nxjerrur figura edhe me te medha se ky i “yni” por askush nuk i ringjall si i ringjallin qarqe te caktuara neper trevat shqiptare . Pra vendet e tjera ua kane lene historise. Ne jo!

A E DINI PSE E RINGJALLIN ÇDO DITE TEK SHQIPTARET??

Per te mbajtur ndezur nje mit dhe urrejtje kunder Turqise, vendit qe jemi me afer ne shume nivele. Pra kane frike bashkepunimin e ngushte shqiptaro-turk.

Gjithe ai antiturqizem qe na ushqehet (dite nate) ka si prapavije po ashtu urrejtjen kunder fese Islame dhe distancimin/largimin e muslimaneve shqiptare nga feja fisnike Islame.

Pra ata (qarqet e caktuara) urrejne Osmanet/Turqit per nje gje te vetme…..sepse u bene sebep dhe sollen Islamin nder shqiptare. Pike.

Te kishte qene perandoria osmane e krishtere me plot bindjen ua them qe sot do te kishim nje panorame historie komplet ndryshe nga ajo çfare u ushqehet shqiptareve.

Ndergjegjsohu I nderuar bashkeatdhetar.
Njihe realitetin.
Njihe historine tende
Njihe mikun e vertet.
Njihe armikun dhe perçaresin./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne