Bota

“Bombardo Egjiptin, priju kokën arabëve te pabindur”: Izraeli ndan mënyra me Ministrin e Mbrojtjes, “ISIS-in hebre”

Avigdor Lieberman ka dhënë dorëheqjen si shefi i mbrojtjes i Izraelit, por shprehjet e tij nxitëse – duke filluar nga thirrja për të vrarë arabët jobesnikë, për të propozuar që Egjipti të bombardohet – mbeten si përkujtues të politikës së tij të krahut të djathtë.

Lieberman, i cili krijoi Izraelin e krahut të djathtë YIzrael Partia e Beiteinu , dha dorëheqjen si minister i mbrojtjes të mërkurën pasi denoncoi armëpushimin e fundit të qeverisë me Hamasin si një “kapitullim ndaj terrorit”. Nëse mendoni se tingëllon pak si i eger, ju nuk i keni njohur shprehjet e pakujdesshme të Avigdor Lieberman-it. Markë e veçantë e nacionalizmit laik ka çuar në akuza të përsëritura të ekstremizmit – madje edhe fashizmit.

Arabëve te pabindur duhet t’ju pritet koka

Lieberman ka dallimin e rrallë që ndoshta është i vetmi ministër izraelit që ka bërë thirrje për prerjen e kokës të shtetasve arabë. Duke folur në një tubim zgjedhor në mars të vitit 2015, Lieberman, i cili shërbeu si ministër i jashtëm i Izraelit në atë kohë, tha se pakica arabe e Izraelit, e cila përbën rreth 20 përqind të popullsisë së vendit, duhet të tregojë besnikëri ndaj shtetit ose të përballet me pasojat.

Ata që janë kundër nesh, nuk ka asgjë për t’u bërë – ne duhet të marrim një sëpatë dhe t’ju presim kokën. Përndryshe nuk do të mbijetojmë këtu.

Vërejtjet provokative nuk u pritën mirë, nga një ligjvënës arabo-izraelit që kërkonte një hetim për komentet duke këmbëngulur se kjo është e ngjashme me krijimin e “ISIS-it hebre”.

Kohët e fundit, Lieberman tha se izraelitët që protestonin kundër vendimit të Uashingtonit për të zhvendosur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem “nuk i përkasin” Izraelit dhe “po veprojnë për të na dëmtuar dhe për të na shkatërruar nga brenda”. Ai gjithashtu bëri thirrje për një bojkot ekonomik të Wadi Ara , një qytet izraelit i populluar kryesisht nga qytetarë arabë.

Izraeli duhet ti hedhi të burgosurit palestinezë në Detin e Vdekur

Antipatia e Lieberman-it për arabët ka qenë qëndrimi më ekstremist i politikanëve. Në korrik të vitit 2003, si minister i atëhershëm i transportit ofroi qe autobusin e të burgosurve palestinezë ta hidhnin në Detin e Vdekur – ku, sipas propozimit të Lieberman, ata do të mbyteshin.

Sugjerimi i tij i tërboi anëtarët arabë të Knesset, duke quajtur komentin e Liebermanit “deklarata përfundimtare fashiste”.

Bomba berthamore mbi Hamasin?

Dorëheqja e Lieberman mbi armëpushimin e fundit të Izraelit me Hamasin nuk është për t’u habitur nëse e konsideroni se sa burra shteti izraelit e urrenin vërtet grupin. Në janar të vitit 2009, Lieberman tha se Hamasi duhet të “humbasi vullnetin për të luftuar” dhe se Izraeli duhet të shikojë luftën e Shteteve të Bashkuara me Japoninë Imperiale si një shembull .

“Ne duhet të vazhdojmë të luftojmë Hamasin ashtu siç bënë Shtetet e Bashkuara me japonezët në Luftën e Dytë Botërore.”

Ai vazhdoi të theksonte se ushtria amerikane ishte në gjendje të mposhtte japonezët pa u pushtuar në kontinentin japonez – vetem me përdorimin amerikanë të bombave atomike për të detyruar japonezët të dorëzoheshin pa kushte.

Hamasi e ka pershendetur dorëheqjen e Lieberman, duke e përshkruar largimin e tij si një fitore për rezistencën palestineze.

Anëtarët e Knesset që takohen me qeverinë palestineze duhet të ekzekutohen

Sa i përket Lieberman, çdo izraelit që mbështet bisedimet me Hamasin është një bashkëpunëtor i cili duhet të dënohet.

Në Maj 2006, Lieberman bëri thirrje për ekzekutimin e çdo anëtari arab te Knesset, të cilët u takuan me përfaqësuesit e qeverisë së udhëhequr nga Hamasi-Autoriteti Palestinez.

“Lufta e Dytë Botërore përfundoi me Gjyqet e Nurembergut”, tha Lieberman gjatë një fjalimi në parlamentin e Izraelit.

“Krerët e regjimit nazist, bashkë me bashkëpunëtorët e tyre, u ekzekutuan. Shpresoj se kjo do të jetë fati i bashkëpunëtorëve në Knesset.”

Mossawa, Qendra Avokatore për qytetarët arabë të Izraelit, lëshoi një deklaratë që dënonte Liberman, duke thënë se, “Një njeri i cili krahason MKs arabe [anëtarët e Knesset] me nazistët është me sa duket një injorant që nuk e di se çfarë bënë nazistët në shtëpinë e vet. Një njeri i tillë është një turp për kombin hebre”.

Një shok MK dhe anëtar i partise Yizrael Beiteinu mbrojti fjalët e zjarrta të Lieberman, duke vënë në dukje se ai sugjeroi ekzekutimin e “të gjithë” bashkëpunëtorëve në parlament – jo vetëm arab MK.

Në një shfaqje të ngjashme të predikimit anti-arab nga 2003, Lieberman i tha një deputeti arab: “Më lejoni t’ju them haptazi. Për sa me përket mua, ti je shumë më keq se [ish udhëheqësi palestinez Yasser] Arafat … Po të ishte për mua ju do të ishit në burg, me e pakta “.

Izraeli duhet … të bombardojë Egjiptin?

Të paktën një nga fqinjët e Izraelit mund të qetesohet nga dorëheqja e Lieberman: Në vitin 2001, politikani izraelit propozoi bombardimin e digës Asuan të Egjiptit, nëse udhëheqësi egjiptian Hosni Mubarak staciononte trupa në Sinai.

“Mubarak vazhdon të veprojë kundër nesh dhe të udhëtojë për konsultime me Sadam Husein. Nëse ai kryen kërcënimin e tij dhe vendos forcat në Sinai, do të ishte një shembull i një kalimi të vijës së kuqe për të cilën do të duhej të reagonim me forcë, duke përfshirë bombardimet e digës së Asuanit “, deklaroi Lieberman .

Ky operacion ushtarak do të kishte “vrarë të gjithë 80 milionët egjiptianë duke i zhdukur ata në Mesdhe nga një cunam i madh kontinental afrikan” sipas profesorit të Universitetit Michigan, Juan Cole./ RT/ Gazeta Impakt

OPINIONE