Britania, Franca dhe Gjermania mbështesin marrëveshjen bërthamore me Iranin

Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania mbështesin marrëveshjen bërthamore me Iranin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel dhe presidenti i Francës Emmanuel Macron me një deklaratë të përbashkët shprehën vendosmërinë e tyre në mbështetje të marrëveshjes.

Në një deklaratë nga zyra e tre liderëve thuhet se “Si liderë të këtyre tre shteteve i kushtojmë vëmendje qëndrimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump për moskonfirmimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin dhe shprehim shqetësimet për pasojat e mundshme të këtij vendimi”.

Në deklaratë theksohet vendosmëria për zbatimin e planit të përbashkët të veprimit (JCPOA) nga të gjitha palët dhe se kjo shërben për interesat e përbashkëta të sigurisë kombëtare.

Më tej potencohet vendosmëria e liderëve për vazhdimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin./ AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne