Opinion

Cfarë sinjalizojnë zhvillimet më të fundit në Libi?

Nga: Mehmet Acet

Pas dyerve të mbyllura, ata po thonë: “Turqia kishte të drejtë.” Kur krahasohen me Khalifa Haftar, ata po thonë se Kryeministri Fayez al-Sarraj i Qeverisë së Akordit Kombëtar (GNA) është një person i besueshëm. Sidoqoftë, ata nuk e deklarojnë hapur sepse duke vepruar kështu do t’i jepnin vlerësimeTurqisë. ”

Këto janë fjalët e një zyrtari të nivelit të lartë në Ankara, i cili harxhon shumë kohë mbi rolin e Turqisë në Libi, përveç çështjeve të shumta kombëtare. Grupet e përmendura në këtë deklaratë janë kryesisht zyrtarë të vendeve perëndimore, qëndrimet e të cilëve në lidhje me Libinë janë të paqarta.

Cështja e Libisë duhet të konsiderohet si “çështje e brendshme” tani e tutje. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan duke e përmendur Libinë në fjalimet e tij pas fillimit të koronavirusit është një shenjë e qartë që kjo çështje është në radarin e ngushtë të Ankarasë.

Forcat e GNA të mbështetur nga OKB, të mbështetur hapur nga Ankaraja, kapën bazën ajrore kritike Watiya një ditë më parë. Ky është një lajm i tmerrshëm për forcat puciste Haftar. Ata po përdornin në mënyrë aktive për sulme ajrore këtë bazë ajrore, të cilën ata e kishin nën kontroll që nga viti 2014. Tani ata e kanë humbur edhe këtë.

Zyrtarët e GNA kanë deklaruar se ata do të vazhdojnë të përparojnë derisa të çlirohen të gjitha qytetet e Libisë. Për më tepër, zyrtarët qeveritarë po vazhdojnë të përdorin një ton të kujdesshëm sesa të përfshihen në euforinë e fitores.

Ajo që ata janë duke thënë është:

“Sarraj ka dorën e sipërme. Deklaratat e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s janë një shembull i kësaj. Këto janë të rëndësishme. Nga ana tjetër, punët në Libi kanë përparuar gjithmonë në terrenin shkëmbor. Fiset përplasen herë pas here ose ndryshojnë anët. Vendasit e Zintan thonë një gjë ndërsa vendasit e Misrata thonë një tjetër ”.

RUSI, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti udhëheqin mbështetjen ndaj Haftar

Presidenti Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike së fundmi me kryeministrin Sarraj. Sarraj, i cili trokiti në derën e Ankarasë kur Haftar filloi të përparojë drejt Tripolit rreth një vit më parë, duke thënë, “Ne nuk kemi ku të shkojmë tjetër”, është i vetëdijshëm se përparimi i fundit i bërë është falë mbështetjes së Turqisë. UAV-të turke, të cilët bënë një punë të shkëlqyeshme në hapësirën ajrore Siriane kur shpërtheu kriza e Idlibit, po shfaqin të njëjtën finesë edhe në Libi. Lajmet e fundit të marra ishin që dy Sisteme të Mbrojtjes Ajrore Pantsir u shkatërruan.

Për më tepër, Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti janë të prirur për të vazhduar mbështetjen e tyre për Haftar. Zyrtari me të cilin fola është duke thënë se Moska dhe Abu Dhabi në veçanti po bëjnë dislokime serioze për forcat e Haftarit, dhe se avantazhet e regjimit Asad përdoren gjithashtu në këto dërgesa:

“Abu Dhabi ka supozuar aspektin financiar të kësaj çështje. Më parë, projekti i ushtarëve mercenarë të zbatuar përmes Sudanit ishte shembur. Kur sudanezët, të cilët u dërguan në Libi me premtime për punë, reaguan duke thënë: “Ne nuk kemi ardhur këtu për të luftuar”, plani i tyre shkoi keq. Tani ata po e bëjnë këtë përmes regjimit të Asadit, përkatësisht të Sirisë ”.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë aq të hutuar kundër Turqisë sa që janë të padurueshëm për të përdorur çfarëdo mundësi që është në dispozicion. Kur armëpushimi i Idlib u njoftua midis Rusisë dhe Turqisë në fillim të marsit, ata madje i kishin ofruar para regjimit të Damaskut që ai të fillonte të kundërshtonte armëpushimin.

Përveç lëvizjeve të thëna të Abu Dhabi, zyrtari që po citoj vlerëson në mënyrë specifike “interesin” e Rusisë për Libinë. Ata sqarojnë se Moska e Presidentit Vladimir Putin, e cila u përfshi në ekuacionin e Mesdheut përmes ndërhyrjes së saj në Siri, po punon për të forcuar ndikimin e saj në Libi duke përfituar nga çrregullimi në Perëndim:

“Putin është duke mbushur boshllëqet strategjike të mbetura nga Perëndimi. Ky çrregullim, mungesa e përqendrimit i ka dhënë Putinit një mundësi. Ata formuan një korridor ajror nga baza e Hmeimim në Siri në Libi”.

Pas bërjes së këtij vlerësimi, ky zyrtar përmend gjithashtu rrethanat e Haftarit me një surprizë të vogël:

“Haftar është një figurë e trajnuar dhe sjellë në Libi nga CIA. Me fjalë të tjera, ai është dikush i trajnuar dhe paguar nga inteligjenca amerikane. Tani, ai po përdoret nga Rusia. A mund të ketë një shembull më të mirë të paqëndrueshmërisë mendore të SHBA sesa kjo? ”

Po, nuk mund të ketë një shembull më të mirë për të shpjeguar mentalitetin e Sh.B.A-së në lidhje me disa çështje të tjera përveç Libisë, dhe lëvizjet e bëra nga Putin, një president i shtetit me një inteligjencë, që synojnë plotësimin e këtij vakuumi.

Sidoqoftë, në çdo rast, skena aktuale tregon një histori tjetër.

Shtë fakt që Haftar, i cili mbështetet nga armët e Rusisë, paratë e Emiratet e Bashkuara Arabe, ideologjia e nacionalizmit arab në Egjipt, dhe mirëkuptimi puthist i Abdel-Fattah el-Sisi, po fillon të humbasë gjithçka që ka.

E sigurtë Haftar ka dhënë anën e tij për të nëse ai po përpiqet të kthejë baticat në favor të tij./Gazetaimpakt/yenisafak/