Bota

CNN: Arabia Saudite ia shet armët amerikane militantëve të al-Kaidës

Një investigim i CNN ka zbuluar se Arabia Saudite dhe partnerët e saj të koalicionit kanë transferuar armë të prodhuara nga amerikanët për luftëtarët e lidhur me al-Kaidën, militantët e fshehtë të selefit dhe fraksionet e tjera, duke bërë luftë në Jemen.

Rebelët që luftojnë për kontrollin e vendit, kanë ekspozuar disa nga teknologjitë ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe potencialisht kanë rrezikuar jetën e trupave amerikane në zonat e tjera të konfliktit.

“Duke ia dorëzuar këtë pajisje ushtarake palëve të treta, koalicioni i udhëhequr nga Saudi-led po thyen marrëveshjen e kushteve të shitjes së armëve me SHBA-në”, sipas Departamentit të Mbrojtjes. Pasi CNN publikoi investigimin e tij, një zyrtar i mbrojtjes i SHBA konfirmoi se në lidhje me këtë çështje kishte nisur një hetim.

Investigimi ngre pyetjet e reja nëse SHBA ka humbur kontrollin mbi një aleat kyç që kryeson një nga luftërat më të tmerrshme të dekadës së kaluar në Jemen dhe nëse Arabia Saudite është përgjegjëse sa duhet për t’u lejuar të vazhdojë blerjen e armëve të sofistikuara dhe luftimin e pajisjeve.

Hetimet e mëparshme të CNN zbuluan se armët amerikane janë përdorur në një seri sulmesh vdekjeprurëse të koalicionit saudit që vranë dhjetëra civilë, shumica prej të cilëve fëmijë.