Opinion

Coronavirusi COVID-19: “Prodhuar nga Kina” ose “Prodhuar nga Amerika”?

Nga: Prof Michel Chossudovsky

Trump pretendon se koronavirusi ishte “Prodhuar nga Kina” dhe se Kina e kërcënon Amerikën.

Presidenti i SHBA dëshiron që amerikanët të besojnë se pandemia e koronavirusit mbanë etiketën “Prodhuar nga Kina”.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo i referohet asaj si “coronavirusi i Wuhanit”.

“Gënjeshtra e Madhe” filloi në 30 Janar kur Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së nën presion nga interesat e fuqishme ekonomike të SH.B.A.-së deklaroi një emergjencë globale të shëndetit publik me vetëm 150 “raste të konfirmuara” (nga OBSH) jashtë Kinës me vetëm gjashtë raste në SHBA. Dhe ajo u quajt një pandemi.

“Lajmet e rreme” u vendosën në nivele të larta. Kina u bë përgjegjëse për “përhapjen e infeksionit” në të gjithë botën.

Të nesërmen (31 janar 2020), Trump njoftoi se ai do të mohojë hyrjen në SHBA të shtetasve kinezë dhe të huaj “që kanë udhëtuar në Kinë në 14 ditët e fundit”. Kjo menjëherë shkaktoi një krizë në udhëtimet ajrore, transportin, marrëdhëniet e biznesit midis SHBA-Kinë, si dhe transaksionet e transportit udhëtarëve dhe transportit të mallrave.

Ndërsa emërtesa koronavirus “Prodhuar nga Kina” shërbeu si pretekst, qëllimi i pashprehur ishte ta ulte në gjunjë ekonominë kineze.

Ishte një akt i “luftës ekonomike”, i cili ka kontribuar në minimin e ekonomisë së Kinës, si dhe asaj të shumicës së vendeve perëndimore (aleatët e SHBA), duke çuar në një valë falimentimesh, për të mos përmendur papunësinë, kolapsin e industrisë turistike etj.

Për më tepër, emërtimi i koronavirusit “Prodhuar nga Kina” i Trump, shkaktoi një fushatë kundër popullsisë kinezë në të gjithë botën perëndimore.

Faza 2.0: “Infeksionet e transmetuara nga evropianët”?

Më 11 Mars, filloi një fazë e re. Administrata Trump vendosi një ndalim 30-ditor për evropianët që hyjnë në Shtetet e Bashkuara përmes pezullimit të udhëtimit ajror me BE (me përjashtim të Britanisë).

Amerika tani po zhvillon “luftën e saj ekonomike” kundër Evropës Perëndimore, ndërsa COVID-19 e përdor si një justifikim.

 Qeveritë evropiane janë përzgjedhur. Në Itali mbizotëron një bllokim, i urdhëruar nga Kryeministri, qytete të mëdha në Italinë Veriore duke përfshirë Milanon dhe Torinon janë mbyllur cep më cep.

Hutimi, rreziku dhe frikësimi mbizotërojnë.

“Eshtë “Dëmtimi i bërë në Amerikë”.

Në fund të shkurtit: Manipulimi financiar karakterizon transaksionet e aksioneve në të gjithë botën.

Vlera e aksioneve të kompanive ajrore bie brenda ditës. Ata që kishin “njohuri” të vendimit të 11 Marsit për të ndaluar fluturimet transatlantike nga vendet e BE-së, bënë një pako parash. Quhet “shitje e shkurtër” në tregun e derivatit midis opsioneve të tjera spekulative. Spekulatorët institucionalë, përfshirë fondet e mbrojtjes me “informacione brenda”, kishin vendosur tashmë bastet e tyre.

Në përgjithësi, ka ndodhur një transferim masiv i pasurisë së parave, ndër më të mëdhenjtë në historinë botërore, duke çuar në falimentime të panumërta, për të mos përmendur humbjen e kursimeve të përjetshme të krijuara nga rënia e tregjeve financiare.

Ky proces po vazhdon. Do të ishte naive të besosh që këto dukuri janë spontane, bazuar në forcat e tregut. Ato janë të qëllimshëm. Ato janë pjesë e një plani të hartuar me kujdes që përfshin interesa të fuqishme dhe mëdha financiare.

 COVID-19: “Prodhuar nga Kina” ose “Prodhuar nga Amerika”?

Dhe tani është shfaqur një bombë e re: Retorika e Shtëpisë së Bardhë për akuzimin e Kinës për përhapjen e “virusit Wuhan” në të gjithë botën është hedhur poshtë nga të dy raportet japoneze dhe kineze. Analiza shkencore e zbuluar nga Larry Romanoff sugjeron që virusi ishte “Prodhuar nga Amerika”:

“Duket se virusi nuk e ka origjinën në Kinë dhe, sipas raportimeve në mediat japoneze dhe vendeve të tjera, mund të ketë origjinën në SHBA.

Në shkurt, në raportimet e sa Agjensia e lajmeve japone Asahi (shtyp dhe TV) pretendoi se koronavirusi e ka origjinën në SH.B.A., jo në Kinë, dhe se disa (ose shumë) nga 14,000 vdekjet amerikane që i atribuohen gripit, në të vërtetë mund të kenë rezultuar nga koronavirusi.

Më 12 mars, në një deklaratë para Kongresit Amerikan (Komiteti i Mbikëqyrjes së Shtëpive), Drejtori i CDC Robert Redfield padashur “hoqi kapakun”. Ai pranoi me sinqeritet, po, disa raste të diagnostikuara si grip sezonal mund të ishin me koronavirus.

Kur ndodhi kjo? Në tetor, nëntor? Cila është kronologjia. Vlen të përmendet se deklarata e Redfield është vërtetuar nga të dy virologët japonezë dhe tajvanezë. Dy vende të cilat janë aleatë të vendosur të Sh.B.A.

 Vlen të përmendet se virologu Tajvan (referuar më lart)

“Ai deklaroi se SHBA kohët e fundit kishte më shumë se 200 raste me”fibrozë pulmonare”që rezultuan në vdekje për shkak të paaftësisë së pacientëve për të marrë frymë, … Ai tha se ai .. jinformoj autoritetet shëndetësore të SHBA që të konsiderojnë seriozisht ato vdekje si rezultat i koronavirusit,… Ai, atëherë deklaroi se shpërthimi i virusit mund të ketë filluar më herët sesa supozohej, duke sugjeruar “Duhet të shikojmë deri në Shtator të vitit 2019”. (cituar në Larry Romanoff)

Ministria e Jashtme e Kinës ka reaguar ndaj deklaratave të CDC Robert Redfield duke thënë se virusi mund të kishte origjinën në SH.B.A.

“Kur filloi “zero i durueshëm” në SHBA?” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Zhao Lijian.

Sigurisht që “KUR” është pyetja themelore.

“Sa njerëz janë të infektuar, cilat janë emrat e spitaleve, mund të jetë Ushtria Amerikane ajo që solli epideminë në Wuhan. Jini transparent, SHBA na kanë borxh një shpjegim”.

Shikoni më poshtë:

Bota është në kryqëzimin e krizës më serioze sociale dhe ekonomike në historinë moderne.

Njerëzit në të gjithë botën janë mashtruar. Atyre u thuhet: “Do të përkeqësohet”. Angela Merkel ka deklaruar pa një provë që “70% e popullsisë gjermane mund të preket me koronavirus nëse nuk bëhet më shumë për të ndaluar përhapjen e saj”.

Në disa vende, ekonomia është mbyllur. Supermarkete, qendra tregtare, zyra, fabrika, shkolla, universitete janë në gjendje të ndaluar. Njerëzit kufizohen në shtëpitë e tyre. Frika dhe hutimi mbizotërojnë.

Ndërkohë, që përkon me mbylljen e Italisë nga koronavirusi, 30,000 trupa amerikane janë dërguar në BE, nën lojërat e luftës “Mbroni Evropën 2020” midis SHBA-NATO kundër Rusisë, në vendosjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Dytë Botërore. “A mundet që Mbrojtësi të bëhet Pushtuesi …?”

Le të jemi të qartë: Pandemia e koronavirusit nuk është “shkaku” i kësaj krize të shpalosur ekonomike dhe sociale. Ajo eshtë “preteksti” për zbatimin e një “operacioni” të hartuar me kujdes (i mbështetur nga dezinformimi i mediave) që destabilizon ekonomitë kombëtare, varfëron sektorë të mëdhenj të popullsisë së botës dhe fjalë për fjalë shkatërron jetën e miliona njerëzve. Ajo që kemi të bëjmë është “Një akt lufte”.

Ndërsa COVID-19 është një shqetësim i rëndësishëm për Shëndetin Publik, bllokimi i bllokuar i shoqëruar me një fushatë të vazhdueshme frike nuk përbën një mjet efektiv për të luftuar virusin, d.m.th. duke ofruar ndihmë mjekësore të synuar dhe shërbime shëndetësore për të prekurit.

Çfarë ndodhë tjetër: Ndikimet e mundshme të një ngrirjeje të vazhdueshme të tregtisë amerikane me Kinën

Gjeopolitika është komplekse. Si do të shpalosen ngjarjet ekonomike? Ne thelb do të përqendrohemi shkurtimisht në marrëdhëniet SHBA-Kinë.

Ata që formuluan “luftën e padeklaruar ekonomike” të Amerikës kundër Kinës, nuk arritën të parashikojnë reagime të mundshme për ekonominë e SHBA.

Eshtë një “Harakiri Ekonomike” d.m.th. “Vetëvrasje e stilit Amerikan”

Në disa muaj, nëse marrëdhëniet tregtare dhe transporti normal SHBA-Kinë nuk rifillohen, ndikimet në ekonomitë kombëtare të vendeve perëndimore mund të jenë shkatërruese.

Një pjesë e madhe e mallrave të paraqitura në qendrat tregtare të Amerikës, duke përfshirë markat kryesore janë “Modë nga Kina”.

“Prodhuar nga Kina” është shtylla kurrizore e tregtisë me pakicë në SH.B.A. e cila në mënyrë të pashlyeshme ruan konsumin e familjeve në të gjitha kategoritë kryesore të mallrave nga veshmbathja, këpucët, hardueri, elektronika, lodrat, argjendaria, pajisje shtëpiake, furnizime mjekësore, ilaçe dhe ilaçe pa recetë, Televizorë, telefona celularë, etj.

“Modë nga Kina” dominon gjithashtu prodhimin e një game të gjerë të inputeve industriale, teknologjisë së përparuar, makinerive, materialeve të ndërtimit, automobilave, pjesëve dhe aksesorëve, etj. Për të mos përmendur nënkontraktimin e gjerë të kompanive kineze në emër të konglomerateve amerikane.

Ndërsa SH.B.A. ka një aparat financiar të fuqishëm dhe të sofistikuar (i cili ka aftësinë për të manipuluar tregtinë dhe tregjet e aksioneve në të gjithë botën), ekonomia e vërtetë e Amerikës është në një grusht njerzish.

Prodhimi nuk bëhet në SH.B.A. pasi prodhuesit kanë hequr dorë nga prodhimi.

Deficiti tregtar i SHBA me Kinën është i dobishëm për të nxitur ekonominë e konsumit të drejtuar nga fitimi i cili mbështetet në mallrat e konsumit “Prodhuar nga Kina”. Ndërkohë, Kina mban një pjesë të madhe të borxhit publik amerikan të cilin ata mund ta shndërrojnë menjëherë në pasuri të paluajtshme brenda natës./Gazetaimpakt/ globalresearch/

OPINIONE