Daeshi si ‘Projekti i Folesë së Grerëzave i hartuar nga Uashingtoni dhe Rijadi’

Duke komentuar vërejtjet e fundit të shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Iranit, i cili tha se SHBA-ja dhe Arabia Saudite po drejtojnë, udhëzojnë dhe mbështesin aktet e terrorizmit nga grupi terrorist Daesh, analistët politikë iranianë thanë për Sputnik se ky është një fakt i njohur prej kohësh dhe që është zbuluar shumë kohë më parë.

“Grupi terrorist Daesh është i lidhur me SHBA-në dhe Arabinë Saudite dhe kryen akte terroriste nën drejtimin, udhëzimin dhe mbështetjen e këtyre dy vendeve”, tha transmetuesi iranian Press Tv duke cituar zv/shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Iranit, Gjeneral Massoud Jazayerin të martën.

“Sot jemi dëshmitarë të efekteve shkatërruese të terrorizmit shtetëror, i cili promovohet nga Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara, si dhe disa vende reaksionare në rajon, në Irak, Siri, Afganistan dhe Jemen dhe në vende të tjera, duke përfshirë disa shtete evropiane”, tha komandanti iranian.

Sputnik intervistoi një numër analistësh politikë iranianë të cilët thanë se nuk ka asgjë të bujshme në vërejtjen e Massoud Jazayerit dhe kujtuan se SHBA-ja inkurajon haptazi rekrutimin e shtetasve sauditë që studiojnë në SHBA për të luftuar përkrah Daeshit (ISIS).

Analistët politikë i referoheshin raportit “Nga kampuset e Kolegjit Amerikan në kampet ISIS: Sa qindra Sauditë u bashkuan me ISIS në SHBA”, i cila është lëshuar kohët e fundit nga Instituti për Çështjet e Gjirit (IGA) me seli në Uashington, D.C.

Hetimi zbuloi se afërsisht 400 shtetas sauditë dhe kuvajtianë që jetonin në Shtetet e Bashkuara, shumica e të cilëve studionin jashtë shtetit me bursa të lëshuara nga qeveria saudite, më vonë u nisën për t’u bashkuar me grupet terroriste si Daesh (ISIS) dhe al-Nusra. Shumë prej tyre janë shtetas të dyfishtë saudito-amerikanë, të lindur në SHBA, ndërsa prindërit e tyre kanë studiuar jashtë vendit.

Ka dëshmi se zyrtarët sauditë dhe amerikanë ishin në dijeni për këtë çështje prej disa kohësh, por nuk kanë pranuar të bëjnë ndonjë gjë për këtë.

Analisti politik iranian dhe eksperti në studimet amerikane Ali Reza Rezakhah tha se shërbimet sekrete amerikane i mbyllin sytë përballë fakteve të furnizimit të Daeshit me rekrutët sauditë brenda kufijve të Projektit të tyre të Folesë së Grerëzave, të zbuluar më parë nga Edward Snowden.

Sipas këtij projekti, SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Izraeli iu bashkuan përpjekjeve të tyre për të “krijuar një organizatë terroriste të aftë për të centralizuar të gjitha veprimet ekstremiste në të gjithë botën”.

Sipas zbulesës, projekti ishte koduar Zgjua – ose në përkthime të tjera, Foleja e Grerëzave – dhe u krijua për të mbrojtur Izraelin nga kërcënimet e sigurisë duke e devijuar vëmendjen tek armiku i sapo prodhuar rajonal: ISIS (Daesh).

“Nuk ka asnjë ndjesi në fjalët e Jazayerit. Ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis Arabisë Saudite dhe organizatave terroriste që operojnë në rajon”, tha Rezakha për Sputnik.

“Ky fakt nuk mund të mohohet, është zbuluar në ideologjinë ekstremiste të ndjekur nga Daesh. Për më tepër, ekstremizmi është një ideologji zyrtare fetare e Arabisë Saudite e cila përpiqet të përhapet edhe jashtë botës islame”, shtoi eksperti.

Nga ana tjetër, tha ai, Arabia Saudite është një mjet me të cilin Shtetet e Bashkuara po zbatojnë synime ambicioze duke ushqyer terroristët në të gjithë botën. Që ajo të jetë një kukull e grupeve terroriste është pjesë e të ashtuquajturës “strategji të sigurisë kombëtare” të ndjekur nga SHBA-ja, tha analisti politik iranian.

Nën një skenar të tillë, sauditët veprojnë si një burim terroristësh, të cilët i hedhin me ideologjinë e vehabizmit, ekstremizmit dhe terrorit, e cila dikur mbështetej aktivisht nga Zbigniew Brzezinski, tha eksperti. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne