Opinion

Dhurata e Vitit të Ri

Nga: Israel Shamir

Asnjë Presidencë Amerikane nuk është e plotë pa ceremoninë e paqes në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë për hebrenjtë dhe arabët. I pari ishte Jimmy Carter që kishte vullnet të mirë mbi Begini dhe Sadat; atëherë ishte Bill Clinton që shtyn Arafatin dhe Rabin së bashku; dhe tani është Donald Trump që sheh me mendjemadhësi Bibi dhe ABZ (Abdullah bin Zayed nga Emiratet e Bashkuara Arabe) ndërsa ulen para tij. Eshtë një mundësi e shkëlqyeshme për fotografi dhe një simbol i fuqishëm. “Presidenti i SHBA shpëton hebrenj nga sulmet e arabëve të egër “, ose “America kthehet në simbolin e Paqes midis Kombeve”. Mund të sjellë Çmimin Nobel për Paqen; ka vlerë elektorale; do të hyjë në librat e historisë. Vjen menjëherë pas hapjes së Ambasadës së parë të Shtetit Musliman në Jeruzalem (Kosovë), ajo e ka kthyer Trump në një paqebërës të madh dhe një bamirës të madh të Hebrenjve, sepse Izraeli nuk pagoi asgjë për këtë arritje.

Për paqen me Egjiptin, Izraeli pagoi me ishullin Sinai; për marrëveshjen e Arafat, Izraeli autorizoi krijimin e Autoritetit Kombëtar Palestinez (PNA); për marrëveshjen e fundit, asgjë fare. Nëse nuk llogaritni lejen e tij të tipit superfuqi për të shitur avionët e saj në Emiratet e Bashkuara Arabe, ose shtyrjen e tyre në aneksimin e Luginës së Jordanit, diçka që Bibi dëshironte ta bënte gjithsesi. Pa dyshim, një arritje e madhe për Izraelin.

Eshtë një dhuratë e mrekullueshme për Vitin e Ri Hebre, ose Rosh Hashanah që vjen të Premten, por ka pak shenja gëzimi në Izrael. Ceremonia, e transmetuar e plotë në TV Izraelit, solli pak gëzim ose rehati për Izraelitët. Pikërisht në prag të Rosh Hashanah të Premten, shteti hebre do të kthehet në burgosjen totale të bllokimit. Shkollat ​​do të mbesin të mbyllura; njerëzit nuk do të jenë në gjendje të largohen më shumë se 500 metra nga shtëpia. Restorantet dhe dyqanet do të mbyllen. Deti Mesdhe do të deklarohet jashtë kufijve, pavarësisht motit të qetë dhe ujit të pastër.

Izraeli do të bëhet shteti i parë që shkon në izilimin e plotë të dytë nga koronavirusi, ashtu sic ai ishte i pari në botën perëndimore që hyri në izolim të plotë për herë të parë. E para e një bote tjetër, dhe me siguri që kombet e tjera do ta ndjekin atë në vetë katastrofë, siç e bënë herën e parë. Profesionistët, drejtuesit e spitaleve kryesore, ekspertë të shquar infeksionistë, kundërshtuan; ata thanë se nuk ka nevojë për një masë kaq të ashpër dhe të gjerë. Kreu Rabin i Qendrës Mjekësore tha, “Një mbyllje e plotë nuk është e nevojshme”. Këtë vit, më pak njerëz vdiqën në Izrael sesa vitin e kaluar në të njëjtën periudhë, por ,gjithsesi, Kryeministri vendosi ta mbyllë vendin, për të përhapur errësirën.

Ndërkohë mbyllja këtë herë do të zgjasë tre javë, për aq kohë sa janë Festat e shenjta, ditët e festave të vjeshtës duke filluar me Vitin e Ri që vazhdon me Ditën e pendimit dhe përfundon me Simchat Torah. Këtë vit hebrenjtë nuk do të kenë festë; Familjet hebraike nuk do të mblidhen rreth tryezave festive duke futur mollën në mjaltë për të siguruar një vit të mbarë dhe të ëmbël. Ata nuk do të mblidhen fare, pasi zyrtarët e tyre si masë kundër përhapjes së Covid 19 ndalojnë mbledhjen së bashku, duke ndaluar madje edhe largimin nga shtëpitë e tyre përveç një udhëtimi të shpejtë në dyqanin më të afërt.

Hebrenjtë e vëmendshëm të Izraelit janë kundër bllokimit në çdo kohë, madje edhe më shumë në festat hebraike, veçanërisht në festat më të rëndësishme të vitit hebre. Ata luftuan me trimëri policinë gjatë bllokimit të parë. Ndërsa kabineti vendosi të hyjë mbylljen e dytë, ministri ortodoks hebre Yaakov Litzman dha dorëheqjen nga qeveria. Ministri i ri i Sigurimit Publik, ish-agjenti i ShinBet (FBI Izraelite), anëtari i parë homoseksual i kabinetit, Amir Ohana premtoi ndolojë edhe me amrë ata që do të refuzojnë ndalimin e lëvizjes dhe izolimin në përputhje me rregullat e vendosura.

Këtë vit hebrenjtë e Tokës së Shenjtë nuk do t’i fryjnë borisë së Shofarit dhe ata nuk do të dëgjojnë lutjen e Kol Nidrey që i çliron nga mëkatet e kaluara dhe të ardhshme. Edhe në ditët e inkuizicionit, hebrenjtë u lejuan të zbatonin urdhërimet. Jo tani. Sinagogat do të jenë të mbyllura, me maksimum 10 besimtarë të pranishëm. Kjo do të thotë që shumica dërrmuese e hebrenjve izraelitë nuk do të jenë në gjendje të shkojnë në sinagogën për festën e njohur të Yom Kippur (Dita e Pendimit) për herë të parë në historinë e saj.

Këshilltarja për koronën në Izraeli Ronnie Gamzu, nuk është e kënaqur me mbylljen e sinagogave izraelite. Dhjetra mijëra hebrenj nga Izraeli, SH.B.A. dhe kudo festojnë Vitin e Ri në qytetin ukrainas Uman, ku është varrosur një mistik karizmatik Hassidic Tsadik, Rabini Nachman i Umanit. Ai mësoi që duke festuar Rosh Hashanahun me të, njeriu përmbush të gjitha urdhërimet menjëherë. Ronnie Gamzu telefonoi presidentin hebre të Ukrainës, Z. Zelensky dhe kërkoi që ai të ndalonte pelegrinazhin hebre në Uman. Zelensky menjëherë e plotësoi kërkesën e saj dhe mijëra hebrenj papritmas u gjendën në anën e gabuar të kufirit ukrainas ndërsa rojet ukrainase bllokuan kalimin e tyre.

Hebrenjtë e mbërthyer në anën Bjelloruse të kufirit ngritën  thirrje kundër Netanyahut. Ai tha se kurrë nuk i tha askujt t’i ndalonte; ishte tërësisht iniciativa e Gamzu, i cili kishte vepruar jashtë vendimeve të tij. Kjo histori patetike ilustron qëndrimin e zyrtarit izraelit të Koronës ndaj besimit, ata janë gati të shkojnë shumë larg, me të vërtetë për të ndaluar njerëzit që të bashkohen dhe t’i luten Zotit të Plotfuqishëm. “Nëse e gjeni veten të rrethuar nga policia”, i tha një baba hebre djalit të tij në Poloninë e pushtuar nga nazistët, “Shkoni te polici gjerman dhe lypni, ai do t’ju lejojë të dilni jashtë. Nëse nuk ka gjerman, shkoni te një polonez ose ukrainas; polici hebre duhet të jetë mundësia juaj e fundit sepse ata janë shumë të ndërgjegjshëm”, thotë një frazë nga folklori hebre.

Duket se forca e errët (le ta quajmë Faktori X) prapa zyrtarëve, prapa pandemive Covid 19 dhe bllokimeve, nuk është asgjë më pak se një urrejtje ndaj Zotit dhe fesë së organizuar, qoftë e krishterë (ata ndaluan faljet në shumë vende), musliman (ata ndaluan Haxhin), dhe në një kthesë të pazakontë, madje Judaizmin. Zakonisht hebrenjtë përjashtohen nga paragjykimi antifetar sepse edhe ateisti më i rreptë është hebre nga lindja dhe i kursen urrejtjen për Krishtin dhe Allahun. Jo në këtë rast; faktori ynë X është një urrejtës i barabartë. Eshtë një super-Grinch: Grinch vodhi Krishtlindjet, por Faktori X vodhi Krishtlindjet, Eid el Fitr dhe Yom Kippur (Dita e Pendimit) me një lëvizje.

Eshtë veçanërisht e vështirë për burrat e moshuar që në këtë formë dënohen me vdekje të vetmuar. Haim Ramon, ish-ministri i shëndetit i Izraelit, propozoi të mbyllte të gjithë mbi personat 65 vjeç deri në verën e ardhshme. “Ata mund t’i shohin nipërit e mbesat e tyre nga një distancë në ajër të hapur një herë në javë”, propozoi ai. Le të anashkalojmë mizorinë e propozimit të tij për të moshuarit, por qëllimi i tij përshtatet mirë me urrejtjen e Faktorit X ndaj besimit. Njerëzit e moshuar janë transmetuesit e gjallë të traditës për brezat e rinj. Të zhveshur nga pleqtë tanë, në bashkëpunim me mbylljen e qëllimshme të të gjitha objekteve të adhurimit, tradita jonë fetare mund të shuhet, dhe fëmijët tanë do të rriten në një botë pa zot, pa mëshirë dhe falje.

Në Angli, qeveria tashmë ka premtuar një Krishtlindje të zymtë; njerëzit janë të ndaluar të “grumbullohen” në rrugë dhe në parqe; qytetarët inkurajohen të mos takohen me fqinjët e tyre që thyejnë “rregullin e gjashtë” famëkeq – domethënë, më shumë se gjashtë persona nuk mund të jenë bashkë brenda ose jashtë një ambient. Kështu dy çifte me dy fëmijë secili duke ndaluar për të biseduar në një park do të arrestohen për shkelje të ligjit, njoftoi me entuziazëm dhe krenari Priti Patel, Sekretari i Brendshëm i Britanikëve. Vajtuesit e kishës do të duhet të respektojnë “distancën shoqërore” dhe shërbimet pritet të përfundojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, me adhuruesit të inkurajuar që të largohen “menjëherë” pas ceremoniesë. Nuk është çudi që Kryepeshkopi i Canterbury, “Papa” i Kishës Anglikane ishte i tmerruar nga këto masa dhe i kërkoi qeverisë që ti rishikojë.

I gjithë ai terror është lëshuar pavarësisht suksesit të dukshëm të mënyrës suedeze, sepse Suedia shmangu bllokimin dhe tani ata nuk kanë asnjë “valë të dytë”, (çfarëdo që do të thotë kjo), dhe ata kanë pasur më pak pacientë të sëmurë dhe të vdekur se çdo vend tjetër nordik fqint. Duket se rregulluesit e “pandemive” duan që ne të vuajmë. Kush janë ata, përveçse janë sadistë dhe Satanistë? Pse duhet të vazhdojmë të trajtojmë krijuesit e virusit dhe nxitësit e masave ndëshkuese si dy subjekte të ndara? A janë ekspertët tanë të bllokimit njerzit me fat që u futën në punën e jetës së tyre, apo ata krijuan edhe rrethanat e suksesit të tyre? A nuk duhet ta ndjekim Razam-in e Occam-it dhe t’i konsiderojmë ata si një entitet? A nuk duhet ta konsiderojmë që virusi mund të jetë krijuar dhe mbjellë nga vetë subjektet që po i gëzohen rezultateve?

Ne mund të kujtojmë këtu 11 shtatorin, kur njerëzit pas sulmit ishin ndoshta njerëzit që shijuan frytet e Luftës kundër Terrorit, duke përfshirë zhvendosjen e 40 milion njërzve në Lindjen e Mesme, krizën e refugjatëve në Evropë, shkatërrimin e Irakut dhe Afganistani, tregtia globale e narkotikëve, Akti Patriot i SHBA, mbikëqyrja masive, ngritja e Izraelit dhe rënia e arabëve. Futja e njerzve për dash kurbani, domethënë e bandës së banorëve të shpellave të Osama bin Laden, nuk ka asnjë kuptim në mendje prapa. Po kështu, historia e kinezëve që hanë lakuriqët e natës duket e tepërt në progresin e regjimit global të Covid 19. Ka kuptim të bashkojmë autorët e sulmit të virusit dhe zbatuesit e bllokimit, dhe t’i konsiderojmë ata si një entitet, Faktori ynë X.

Ne vërejmë se Faktori X dëshiron të na ndajë dhe izolojë, sepse feja, festa dhe tubimet familjare bashkojnë njerëzit. “Askush nuk është një ishull”, tha John Donne, një njeri me vizion, por Faktori X dëshiron që ne të jemi në ishuj të veçantë në një oqean të gjerë. A është e besueshme fakti që dëshiron që njerëzit të vdesin, si racë; të ndërpresë riprodhimin; të bëj vetëvrasje, të mos kem asnjë shpresë, asnjë Zot, asnjë fqinj që ta dua.

Kush e bëri atë?

Çfarë është ky vrasës i matur Faktori X? A mund të jetë Kina, duke lëshuar një virus dhe më pas duke nisur bllokimin si modelin e shkëlqyeshëm të trajtimit të tij, në mënyrë që të minojë ekonominë perëndimore? Nuk ka gjasa që Kina të jetë në gjendje të ndikojë në mendjet Perëndimore në një masë të tillë. Ata mund të prodhojnë iPhone, por ndikimi i tyre në ligjërimin perëndimor është i shumë i vogël.

Ron Unz, në pjesën e tij të fundit, lidhi Faktorin X me Luftën e Ftohtë midis SHBA dhe Kinës. Ai me kujdes e shpërbëri çështjen kundër Kinës. Ndërsa autoritetet shëndetësore kombëtare në Kinë mësuan vetëm për shpërthimin e sëmundjes në Wuhan në fund të dhjetorit, në fund të nëntorit një njësi e Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes së SH.B.A.-së (DIA) kishte shpërndarë tashmë një raport sekret që përshkruan një marrje të sëmundjes “shkatërrimtare” në Wuhan. Do të thotë se kinezët nuk mund të jenë fajtorë, ndërsa njohuritë e hershme të DIA nënkuptojnë një përfundim shumë të lig. Me fjalët e Ron Unz, “Në qoftë se agjensitë tona të inteligjencës nuk kanë iniciuar teknologjinë e para-njohjes, unë mendoj se kjo mund të ketë ndodhur për të njëjtën arsye që zjarrvënësit kanë njohuritë më të hershme të zjarreve në të ardhmen”.

Agjencitë e inteligjencës mund të jenë mjaft të liga për të lëshuar virusin vdekjeprurës në botë. Ata mund të jenë mjaft budallenj për të lënë pas dore mundësinë dhe probabilitetin që virusi të godasë njerëzit e tyre. Ata mund të jenë mjaft të trashë për të shpërfillur këtë probabilitet. Ato mund të lehtësojnë ardhjen e një biznesmeni të sëmurë iranian (emri i tij është i njohur për shërbimet iraniane) nga Wuhan në Teheran. Por është e vështirë të imagjinohet se ata mund të detyrojnë bllokime, ti bëjnë presion FMN dhe OBSH për të mbështetur këtë plan, të organizojnë raporte mashtruese masive dhe të luftojnë fenë dhe Zotin. Unë i respektoj (nëse kjo është fjala e duhur) spiunët për atë që janë, por e konsideroj se do të ishin jashtë thellësisë së tyre në një ndërmarrje të një madhësie të tillë. Ata mund të bënin disa pjesë të tij (duke helmuar puset, duke përdorur aplikacionet e tyre të spiunimit), por e gjithë çështja është shumë e madhe për ta.

Miku ynë Gregory Sinaisky në një pjesë të gjatë pyet veten se kush mund të sajojë pandemitë dhe pse. Ai i drejtohet fushatës mediatike si elementi kryesor i mega-ngjarjes dhe pyet: “A është dikush atje që është i aftë të organizojë një fushatë mediatike në të gjithë botën të mbështetur nga qeveritë dhe organizatat ndërkombëtare?” dhe ai përgjigjet: “Po, ne mund të jemi të sigurt se lojtarë të tillë ekzistojnë sepse kemi një shembull të kohëve të fundit të një fushate të tillë mediatike që u krijua në mënyrë të qartë artificialisht. Rastësisht, kjo fushatë kishte për qëllim gjithashtu të bindte popullatën se jemi në rrezik të menjëhershëm dhe se do të kërkojë masa drastike për të na shpëtuar. Unë dua të them, natyrisht, fushatën Greta Thunberg”.

Ky është një vëzhgim i zgjuar. Fushata e Greta Thunberg është me të vërtetë pararendëse e Covid, edhe pse në një shkallë shumë më të vogël.

Sinaisky fajëson për pandemitë e rreme “Plutokratët e SH.B.A.-së, të cilët kontrollojnë me lehtësi pjesën më të madhe të mediave në botë dhe kanë një rrjet të madh fondacionesh  “bamirëse” dhe institucioneve të OJQ-ve të lidhura në të gjithë botën. Ky rrjet është përdorur për breza të tërë si një mjet për të ndikuar në media, institucionet arsimore, qeveritë dhe organizatat ndërkombëtare, për inxhinierinë sociale dhe kontrollin ideologjik… Ne thjesht do t’i quajmë të gjitha fondacionet dhe OJQ-të së bashku, me think tank, Rrjeti i Ndikimit Plutokratik”.

A e kontrollojnë të gjithë atë plutokratët amerikanë (d.m.th. pasuri amerikane)? Unë mendoj se ata do të habiteshin kur të mësonin këtë, veçanërisht “për breza të tërë”, duke pasur parasysh se SH.B.A. nuk ishte një faktor shumë i rëndësishëm para Luftës së Parë Botërore. Sipas mendimit tim, të pasurit nuk janë aq të zgjuar. Por rrjeti ekziston; Unë i kam quajtur kontrolluesit e saj të paqartë si Mjeshtrat e Ligjërimit.

Sinaisky pretendon se ata sollën pandemitë mbi ne për shkak të problemit të lartë të borxhit, ose nga paaftësia e tyre për të vazhduar plaçkitjen koloniale. Përndryshe, një komentues i shquar i tekstit të tij sugjeron që ai ishte bërë për shkak të mbiprodhimit të kapitalit. Me fjalë të tjera, norma e huazimit bankar është aq afër zeros, apo edhe negative, saqë e gjithë makineria e kapitalizmit u zhyt në një përmbytje kapitali dhe iu desh një luftë e madhe, ose me të vërtetë një pandemi globale, për ta përdorur atë.

Më në fund, Sinaisky pohon se “atomizimi i shoqërisë, prishja e solidaritetit të komunitetit, gërryerja e të gjitha lidhjeve jo-monetare midis njerëzve, shkatërrimi i marrëdhënieve familjare dhe dobësimi i lidhjeve të gjakut, është një projekt plutokratik i vjetër. Tani, duke përdorur këtë pandemi të rreme, plutokratët kanë shkuar edhe më tej, tani ata na stërvitin të mos shohim njëri-tjetrin jo si mik, as si vëlla, madje as si burim fitimi, por kryesisht si një burim i infeksionit të vdekshëm”. Pyes veten se çfarë e bën atë të mendojë se është një objekt i dëshirës plutokratike? Sigurisht që njerëzit e pasur duan të fitojnë para dhe të kenë më shumë pushtet, prandaj ranë dakord. A është e nevojshme që ata të atomizojnë shoqërinë? Me kë do të shoqërohen ata dhe fëmijët e tyre në një botë kaq të shkatërruar?

Nuk jam i sigurt se ekziston një agjensi njerëzore me qëllime të tilla. Një faktor jo-njerëzor është një fajtor shumë më i përshtatshëm. Në lashtësi, një fajtor i tillë quhej Satan, dhe kishte organizata të fuqishme dhe kisha që luftuan Satanin. Në një film simpatik, Elementi i Pestë i Luc Besson, ‘Dashuria’ mposht ‘Hijen’, e keqja e personifikuar që ishte gati të shfaroste Tokën. Quajeni Satan, quajeni Shadow, gjëja me siguri ka kolaboracionistë njerëzorë në mediat kryesore. Kam shkruar për këtë në një pjesë të quajtur Hija e Zogut. Në të vërtetë media duhet të zgjidhet në mënyrë që të merret me të.

Suedia, ky vend me fat që shmangu bllokimin dhe pasojat e tij, u shpëtua nga një gabim i rrallë mediatik. (Kjo histori nuk është botuar kurrë edhe pse është e njohur për shumë suedezë.) Propaganda e Corona u krye nga e njëjta gazetë liberale në pronësi të Bonnier, DN (Dagens Nyheter), që luajti rolin e Greta Thunberg. (Shqisat e Sinaisky i shërbyen drejt: vërtet Covid është një Greta e re e shumëzuar me një faktor 50). Fushata Greta kishte si synim të saj të ‘kalit të lartë’ tymbardhë, ose ndalimin e fluturimit. Ndaloni marrjen e fluturimeve për të ulur emetimet e karbonit, ishte ideja. Tani nuk kemi fare fluturime, kështu që kjo lëvizje u zhduk pasi arriti qëllimet e saj.

Në shkurt të vitit 2020, DN organizoi një udhëtim njëjavor të kulturës së trenave të gjumit në Italinë e Veriut për elitën liberale që ndiqte Gretën. Një dhomë në këtë tren kishte çmimin duke filluar nga dhjetë mijë Euro. Grupi u ngjit në Alpet Italiane dhe poshtë në Karnaval në Venecia dhe më në fund u kthye në shtëpi, i mbushur plot me përvojë dhe mbresa interesante dhe infeksione të koronavirusit. Disa ditë pasi treni u kthye në Stokholm, sëmundja shpërtheu në gjendje të lirë. Shumë nga gazetarët liberalë që udhëtuan në “Corona Express” (siç u bë i njohur treni) u sëmurën dhe të afërmit e tyre të ngushtë vuajtën gjithashtu. Ky incident shkaktoi vdekjen e shumë hebrenjve të moshuar, prindërve ose xhaxhallarëve të atyre gazetarëve liberalë. Ishte një fenomen mediatik, dhe media hebraike raportoi që shkalla e vdekjes në mesin e hebrenjve suedezë ishte 14 herë më e lartë se pjesa e tyre e popullsisë (mirë, nuk është aq keq sa tingëllon; vetëm nëntë hebrenj shumë të vjetër vdiqën, të gjithë mbi 80)

Ndërsa njerëzit në autoritete dinin gjithçka për “Corona Express”, lobi liberal ishte shumë i turpëruar për të kërkuar karantinë kundër sëmundjes që ata kanë mbartur në Suedi. Për më tepër, DN ishte media e tyre e vetme e rëndësishme liberale, pasi Bonnier ia kishte shitur kanalin e tij televiziv një kompanie shtetërore në dhjetor 2019, duke bërë grumbuj parash por duke humbur aftësinë e tij për të ndikuar te njerëzit. Për shkak të këtij kombinimi fanatik të forcave, Suedia e la politikën e saj shëndetësore në duart e profesionistëve vendas dhe mbeti e lirë, ndërsa vendet fqinje i transferuan përgjegjësinë politikanëve globalistë dhe përqafuan karantinën.

Kështu mediat liberale e Toni Bler (duke filluar me NY Times dhe The Guardian) luajti një rol kyç në krizën e Koronës. Ata ishin transmetuesit; por kush e urdhëroi transmetimin? Sipas mendimit tim, ajo ishte një agjenci jo-njerëzore.

Nuk e kam problem ta quaj ‘ferr’, por shumë njerëz preferojnë të vdesin sesa ta pranojnë një mundësi të tillë; ata duhet të ndjehen të lirë ta konsiderojnë atë një përfshirje të një civilizimi më të përparuar që ka vendosur të kufizojë praninë njerëzore në planetin tonë. Zgjidhni teorinë që preferoni: alienët, AI, VR, simulimi kompjuterik.

Në të vërtetë, ka një provë shkencore se nuk është, përkundrazi mbështetje për Dizajnin Inteligjent. Një shkencëtar i vjetër rus (ai është 90) Simon Shnoll, për pesëdhjetë vjet regjistroi dhe analizoi sinjalin e sfondit të zhurmës së bardhë të botës. (Ndoshta BRSS ishte i vetmi vend në botë ku mund të bëhej një studim i tillë. Kush tjetër do të paguante për kërkime kaq të padobishme për gjysmë shekulli?) Në një botë pafund “të vërtetë”, zhurma e bardhë do të ishte krejt e rastësishme; në një botë “të projektuar”, rastësia e sinjalit do të fillojë të tregojë një model, sepse asnjë gjenerator i rastësishëm nuk mund të prodhojë një sekuencë të pafund të sinjaleve të rastësishëm. Ai publikoi përfundimet e tij në këtë raport (PDF në anglisht, ose PDF në rusisht origjinale). Nuk është lexim i lehtë, por Shnoll zbuloi se zhurma e bardhë universale nuk është me të vërtetë e rastësishme; ka korrelacione të veçanta që nuk mund të shpjegohen nëse bota jonë është ashtu siç jemi mësuar. Nuk është përfundimtare, por dishepujt e tij pretendojnë se është provë se ne jetojmë në një botë të krijuar nga kompjuteri.

Një botë virtuale tingëllon ndoshta edhe më e pashpresë se një botë engjëllore. Sidoqoftë, si një optimist i përjetshëm, unë besoj në aftësinë njerëzore për të mashtruar ndonjë kundërshtar, qoftë Satanain apo AI ose ndonjë nga civilizimet më të përparuara. Muajin e kaluar, unë udhëtova në Rusi dhe zbulova një vend ku shumica dërrmuese nuk i jep përparësi kërkesave të Covid. Ata mbajnë maskat e tyre në xhepa për t’i vendosur kur hyjnë në një shtëpi dhe menjëherë e heqin atë. Arti figurativ i sabotazhit është përgjigjja jonë më e mirë ndërsa merremi me mjeshtrin tonë mizor, Faktorin X./GazetaImpakt/israelshamir/

Israel Shamir