Diktatura amerikane: gjobe nese perdor celularin ne rruge

Ne Amerike cmenduria e pushtetit kunder qytetareve nuk ka limite. Me se fundmi do gjobiten edhe ata qe shohin celularin ne rruge.

Shkelja e parë e ligjit gjobitet deri në 35 dollarë, ndërsa përsëritësit deri në 100 dollarë.

Honoluluja është bërë qyteti i parë i madh në SHBA, që i ndalon këmbësorët të shohin telefonat celularë, të dërgojnë mesazhe, apo të përdorin çfarëdolloj pajisjeje elektronike, ndërsa kalojnë rrugën.
Masa, që hyn në fuqi në tetor në kryeqytetin e Hauajit, ka si qëllim që të parandalojë lëndimet, madje edhe vdekjet që vijnë si pasojë e të ecurit të pakujdesshëm. Shkelja e parë e ligjit gjobitet deri në 35 dollarë, ndërsa përsëritësit deri në 100 dollarë

Ligji u firmos nga kryebashkiaku i Honolulusë, Kirk Caldwell, pasi u miratua nga Këshilli Bashkiak me 7 vota pro dhe 2 kundër, transmeton tch. Sipas legjislacionit të ri, asnjë këmbësor nuk do të kalojë rrugën, apo autostradën, duke parë një pajisje portative elektronike.

Kjo gjobe eshte nje nga shume gjoba dhe ndershkime qe qytetaret amerikane vuajne nga qeveria e tyre e cmendur.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne