Shqiperia Sociale

Dita e “ujit të bekuar”, katedralja e Korçës përfshihet nga flakët

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur paraditen e sotme në qytetin e Korçës. Katedralja Ringjallja e Krishtit, e cila ndodhet në qendër të qytetit, është përfshirë nga flakët teksa dhjetëra besimtarë ortodoksë ishin mbledhur për aktivitetin e organizuar në kuadër të ditës së Ujit të Bekuar.

Mësohet se pas mbajtjes se meshës ku ka qenë i pranishëm edhe Presidenti Ilir Meta, është përfshirë nga flaket pjesa e brendshme e Katedrales, në vendin ku ndizen qirinjtë. Menjëherë në vendngjarje ka mbërritur zjarrfikësja, dhe po punon për neutralizimin e flakëve të zjarrit.