Djegia e Kuranit në publik nuk eshte krim dhe e paligjshme, shprehet sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

“Djegia e Kuranit në publik nuk eshte krim” eshte shprehur Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me incidentin e fundit në Suedi, i cili shkaktoi zemërim tek muslimanët veprim qe u denua gjithashtu nga Papa i Vatikanit.

“Unë e kuptoj emocionin dhe zemerimin qe ndjenjës që shkakton kjo”, u tha Stoltenberg gazetarëve në një konferencë për shtyp.
Ai shtoi se djegia e Kuranit është “fyese dhe e kundërshtueshme [por] jo domosdoshmërisht e paligjshme dhe krim”.

“Ajo që është e rëndësishme për mua është që ne duhet të bëjmë pershpejtim në finalizimin e pranimit të Suedisë në aleancë”, shpjegoi shefi i NATO-s. “Kam folur me [presidentin turk Rexhep Tajip] Erdogan kohët e fundit dhe ne ramë dakord të thërrasim një takim të nivelit të lartë të zyrtarëve këtu në Bruksel, të enjten, javën e ardhshme.”

Turqia, një nga dy vendet anëtare që deri më tani nuk e kanë ratifikuar ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me bllokun, dënoi ashpër autoritetet suedeze që lejuan që djegia e librave të vazhdonte.

“Ne do t’u mësojmë përfundimisht perëndimoreve dhe të arrogancës se fyerja e muslimanëve nuk është liri e mendimit,” tha Erdogan të enjten, sipas agjencisë së lajmeve Anadolu.

“Sa i përket atyre që e kryejnë këtë krim, atyre që e lejojnë atë nën maskën e lirisë së mendimit, ata që mbyllin sytë ndaj kësaj poshtërsie nuk do t’i arrijnë qëllimet e tyre”, tha lideri turk.

Ankaraja kundërshtoi më parë demonstratat antiturke në Stokholm, të organizuara nga grupet kurde dhe ato të krahut të majtë. Erdogan ka kërcënuar se do të bllokojë pranimin e Suedisë në NATO, nëse vendi nordik nuk ekstradon njerëzit e lidhur me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Ankaraja e konsideron një organizatë terroriste./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne