EtiketeSuedi

Bota

Turqia dënon djegien e Kuranit në Suedi

Turqia dënoi provokimin me djegien e Kuranit në qytetin Molmo të Suedisë. Në deklaratën e bërë nga Ministria e Punës së Jashtme shkruhet: “Dënojmë fuqishëm...

Bota

OBI dënon djegien e Kuranit në Suedi

Organizata e Bashkëpunimit Islam (OBI) dënoi djegien e një kopje të librit të shenjtë musliman Kuranit në qytetin jugor të Suedisë Malmo. Në një deklaratë...

Bota

Prifti suedez pranon islamin

Prifti suedez, 76-vjeçari Leif Skjetne, i cili ka ushtruar detyrën e priftit për 30 vite në qytetin Jonkoping të Suedisë njoftoi se është konvertuar në...

Opinion

Aty ku ujgurët janë të lirë

Nga Bertil Lintner, Stockholm Periferia e Stokholmit e Rissne duket një vend i vështirë për të mbajtur të gjallë kulturën dhe gjuhën etnike ujgure të përballur...

Opinion

Lëreni Arbën të qetë!

nga Mira Kazhani. Ka një lumë komentuesish që kanë përmbytur wall-in në Facebook apo dhe Instagram të Arba Kokalarit, vajzës me origjinë nga Shqipëria, që...

Rajoni

Sulmohet Ambasada e Kosovës në Suedi

Një sulm i paprecedentë ka ndodhur paraditen e sotme në godinën e Ambasadës së Kosovës në Suedi. Ambasada është shprehur nëpërmjet një deklarate për mediat se...

Bota Islamofobi

I vihet zjarri xhamisë në Suedi

Është raportuar se i është vënë zjarrë xhamisë prej 200 persona në qytetin Hesselholm në rajonin Skane në jug të Suedisë. Sipas radios shtetërore suedeze, për...

Bota

Sulm racist në Suedi

Në qytetin suedez Gallivare që ndodhet në krahinën Lapland, është kryer një sulm racist mbi automjetin e emigrantit 25-vjeçar nga Eritrea, Samson Cibrom, të...

Bota

Zjarr në një xhami në Suedi

Xhamia Imam Ali në kryeqytetin e Suedisë, në Stockholm, për shkak të një zjarri në mesnatë pësoi dëme të mëdha dhe u bë e papërdorshme, raporton Anadolu Agency...