Drejtoresha e Epidemiologjisë: Nuk janë vatra të koronavirusit, shkollat qëndrojnë hapur

Drejtoresha e Epidemiologjisë pranë Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini, deklaroi se shkollat nuk janë vatra të koronavirusit.

80% e vatrave të infeksionit janë në familje, sipas saj.

“Në Shqipëri nuk ka vatra masive në strukturat arsimore. 80% e vatrave aktuale janë vatra familjare. 20% e vatrave janë në struktura të tjera”, tha Tomini.

Zëvendësimet vijojnë dhe fakti që nuk janë konstatuar mungesa të orëve mësimore për shkak të mungesës së mësuesve, autoritetet thonë se nuk ka arsye për mbylljen e shkollave në vend.

“Mësuesit me Covid-19 janë zëvendësuar me staf shtesë”, theksoi Tomini./tpz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne