Dyshimi/ Davide Astori i Fiorentinës mund të jetë vrarë

Davide Astori mund të jetë vrarë. Ky është dyshimi që ka ngritur Prokuroria e Udineses e cila ka konfirmuar se kanë filluar hetimet nese Astori mund të mos ketë qenë viktimë e një arresti të thjeshtë kardiak. Kapiteni i Fiorentinës, Davide Astori dje u gjet i vdekur në hotel, pak orë para ndeshjes me Udinesen në Serie A. “Ne kemi hapur procedurë penale për mundësi vrasjeje nga persona të panjohur. Ne do të bëjmë një autopsi, e cila do të kryhet shumë shpejt”, tha prokurori i Udineses, Antonio De Nicolo për Radio Rai.

Futbollisti me 14 prezenca në seleksionin e “axurrëve”, u gjet pa jetë në hotelin La Di More’, në qytetin e Udines, aty ku ishte grumbulluar së bashku me skuadrën për të luajtur në stadiumin “Dacia Arena”. Ndeshja mes Udinezes dhe Fiorentinës u shty për shkak të tragjedisë, e po kështu edhe Xhenova-Kaljari. Futbollistët e Fiorentinës u shokuan kur morën vesh lajmin se kapiteni i ekipit u gjet pa jetë pak orë para ndeshjes.

Davide Astori, baba i një vajze 2-vjeçare, u rrit në skuadrat e moshave të Milanit, por në karrierën e tij ka luajtur për 6 vjet me Kaljarin dhe një sezon me Romën. Astori, i cili filloi karrierën e tij në AC Milan, ku gëzoi një karrierë 12-vjeçare në Serie A. Më pas ai kaloi gjashtë vjet me Cagliari, duke bërë 174 paraqitje për Sardenjët gjatë një magji gjashtë-vjeçare.

Në vitin 2014 ai u bashkua me Romën, përpara se të bashkohej me Fiorentinën vitin e ardhshëm. Ai u bë kapiteni i La Viola nga Stefano Pioli më parë këtë sezon dhe kishte bërë 27 paraqitje gjatë fushatës aktuale, duke shënuar një herë. Astori kishte qenë kohët e fundit në bisedime me klubin mbi një kontratë të re.

Në total bëri 262 paraqitje në Serinë A, duke shënuar gjashtë gola. Ai bëri debutimin e tij të Italisë kundër Ukrainës në mars 2011, duke u dëbuar në Kiev, por do të fitonte 14 kapele për azzurët, duke shënuar një herë, kundër Uruguajit në Kupën e Konfederatave. Astori lë pas partnerin e tij, Francesca Fioretti, dhe një vajzë dyvjeçare, Vittoria.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne