Edhe Hebrenjtë “Qanin” për paqen në Jerusalem gjatë epokës Osmane (FOTO)

Sot Jerusalemi dhe Palestina nuk janë ato të dikurshmet, të para dy shekujve, kur vendi sundohej nga osmanët.

Prej vitesh, çdo ditë prej andej vijnë lajme të kobshme, me pushtues dhe të pushtuar, më dhunues dhe të dhunuar, gjë që ishte e paimagjinueshme prej gati më shumë se 10 shekuj, sa ato treva u qeverisën nga muslimanët, e specifikisht Perandoria Osmane, raporton tesheshi.

Fotot e përcjellin më së miri ndjesinë e paqes që mbizotëronte në atë botë. Dhe nuk janë të pakët as hebrenjtë që e qajnë me lot të dikurshmen e artë nën Perandorinë Otomane.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne