Opinion

Emiratet e Bashkuara Arabe si një forcë e errët pengojnë paqen rajonale, demokracinë dhe lirinë në Lindjen e Mesme

Nga NUR OZKAN ERBAY

Zyrtari i Sigurisë nga Qeveria Rajonale Kurde (KRG), i cili së fundmi foli për gazetën “Arabia e Re” me qendër në Londër, deklaroi se gjatë disa muajve të fundit Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) mbështesin grupin terrorist PKK në Irakun verior me anë të ndihmës financiare.

Në fakt, duket se kjo nuk është as hera e parë dhe as hera e fundit që Emiratet e Bashkuara Arabe do të ndihmojnë një organizatë terroriste. Eshtë e qartë se qeveria e Emirateve beson se rruga për t’u bërë një fuqi e konsiderueshme në Lindjen e Mesme dhe botën arabe është arritur duke synuar vendet për të cilat ushqen armiqësi ose duke siguruar ndihmë financiare dhe mbështetje të armëve për forcat e paligjshme dhe të përgjakshme në vendet në zhvillim.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat gjatë pesë viteve të fundit kanë ushqyer luftën civile në Jemen kundër Houthit me ndikim nga Irani, mbështesin figura dhe regjime qëjanë në gjendje të ndikojnë në mënyrë monetare dhe të cilat sabotojnë preferencat dhe proceset demokratike të vendeve nga Siria në Irak dhe nga Libia në Egjipt, duke përdorur një shkallë të gjerë të metodave asimetrike.

Mbështetja politike dhe ekonomike që Emiratet e Bashkuara Arabe i ka dhënë procesit të grushtit të shtetit të Presidentit aktual egjiptian Abdel-Fattah el-Sissi në rrëzimin e presidentit të parë dhe të vetëm të zgjedhur demokratik të vendit, Mohammed Morsi, është një dëshmi e tendencave të tij antidemokratike.

Nga ana tjetër, Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila beson se është një forcë për t’u llogaritur në Lindjen e Mesme, mund të jetë një rrugë shpëtimi për grupet terroriste kundër të cilave vendet si Turqia dhe Katari, kombet që Emiratet e Bashkuara Arabe i shohin si armiq, duhet të luftojnë. E-mail nga Ambasadori i Emiratet e Bashkuara Arabe Yousef Al Otaiba në Sh.B.A zbulojnë se Emiratet e Bashkuara Arabe financuan Grupin Gylenist të Terrorit (FETÖ) në përpjekjen e tyre për grusht shteti në 2016 kundër Turqisë.

Më tej, David Hearst i Lindjes së Mesme shkroi se pronari i TV Al Ghad, Muhamed Dahlan, i cili ka lidhje të veçanta financiare dhe politike me Emiratet e Bashkuara Arabe, transferoi para drejt FETÖ për grushtin e shtetit.

Përmes arrestimit të dy spiunëve të Emirateve të Bashkuara Arabe, Samir Semih Shaban dhe Zaki Y.M. Hasani nga Organizata Kombëtare e Inteligjencës Turke (MIT) në Prill 2019, është zbuluar se Emiratet kanë një rrjet spiuni që funksionon në të gjithë rajonin dhe në Turqi. Ka edhe gjetje domethënëse që tregojnë se ky rrjet agjentësh lidhet me vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi. Rrjeti i errët i mediave dhe lidhjet financiare të Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu synojnë media të tjera. Sipas hulumtimeve speciale nga Reuters në vitin 2019, një grup hakerash amerikanë që dikur punonin për agjencitë e inteligjencës amerikane ndihmuan Emiratet të spiunonin një pritës të BBC-së, kryetarin e Al Jazeera-s dhe figura të tjera të shquara të mediave arabe në 2017-ën.

Mbështetja e Emirateve të Bashkuara për diktatorët mund të vërehet në Siri. Në këtë kontekst, mbështetja e diktatorit sirian Bashar Asad nuk është befasuese. Princi i Kurorës së Abu Dhabi Mohamed bin Zayed (MbZ) bëri një telefonatë drejtuar Asadit në Mars duke treguar mbështetjen e tij për regjimin nën pretekstin e ndihmës humanitare. Sidoqoftë, Syri i Lindjes së Mesme ka zbuluar se Emiratet e Bashkuara Arabe i ofruan Asadit 3 miliardë dollarë për të prishur armëpushimin e 5 marsit në Idlibin veriperëndimor që ishte ndërmjetësuar midis Turqisë dhe Rusisë dhe për të filluar një sulm, në dëm të popullit të tij.

Shembulli më i fundit i grusht- shteteve të ndihmuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe mund të shihet në Libi. Emiratet, të cilat i dhanë avionët dhe pajisjet ushtarake të gjeneralit pucist Khalifa Haftar, sipas raportimeve, kanë realizuar më shumë se 850 sulme me dronë dhe avionë në emër të milicisë që nga prilli 2019. Që nga janari, 100 avionë që transportonin mijëra armë dhe pajisje nga Emiratet e Bashkuara Arabe u dërguan në Libinë Lindore dhe Egjipt. Agjensia Anadolli (AA) zbuloi se mercenarët sudanezë të kontrolluar nga Emiratet e Bashkuara Arabe po luftojnë së bashku me Haftar kundër qeverisë legjitime të Libisë.

Përveç kësaj, sipas Kombeve të Bashkuara, aktivitetet e Emiratet e Bashkuara Arabe në bazën Al Khadim në provincën Marj të Libisë lindore janë intensifikuar që nga marsi 2017. Falë këtij operacioni ushtarak, Haftar ka marrë mbështetje ajrore nga Emiratet e Bashkuara Arabe kundër qeverisë Libiane. Sipas Radio Televizionit turk (TRT), një nga ndihmësit e nivelit të lartë të Haftarit ka konfirmuar që Emiratet e Bashkuara Arabe operojnë në këtë bazë ajrore.

Në mënyrë të ngjashme, sipas raportimeve të lajmeve në Danimarkë në maj, fotot e qarkulluara në mediat sociale dhe të verifikuara nga ekspertë të Sh.B.A-së, tregojnë avionët IOMAX të Emirateve të Bashkuara të Amerikës që kryenin aktivitete në Libi. Ekziston shqetësimi se pajisjet ushtarake të shitura në Emiratet e Bashkuara Arabe nga Firma Daneze Tirma mund të arrijnë tek aktorët e paligjshëm në Libi përmes Emirateve. Avioni IOMAX Archangel me origjinë daneze ishte përdorur më parë nga Emiratet e Bashkuara Arabe në luftën civile të Jemenit, ashtu siç përdoret aktualisht për të ndihmuar Haftar. Sipas mediave daneze, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë një histori të shitjes së armëve të marra nga vendet e tjera ndaj palëve të treta, aktorë jo-shtetërorë, kryekomandantë dhe organizata terroriste.

Për më tepër, posedimi i paligjshëm nga Haftari të automjeteve dhe pajisjeve ushtarake gjermane, megjithë një embargo armësh në SHBA, është një tjetër shembull i tregtisë me armë të Emiratet e Bashkuara Arabe. Mediat gjermane kanë përcaktuar që sistemet raketore Pantsir-S1 ruse janë transportuar përmes automjeteve ushtarake gjermane SX45. Emiratet e Bashkuara Arabe furnizuan sistemin e mbrojtjes ajrore.

Ministri i Brendshëm i Libisë, Fathi Bashagha shpjegoi rolin shkatërrues të Emiratet e Bashkuara Arabe në punët e brendshme të Libisë, i cili pengon paqen dhe procesin e armëpushimit. Bashagha në maj theksoi se Emiratet e Bashkuara Arabe ishin një nga shkaqet më domethënëse të krimeve të luftës dhe paqëndrueshmërisë së Haftarit dhe luftës civile në vend.

“Kriza në Libi nuk do të ndodhte po të ndalonit ndërhyrjen tuaj dashakeqe në punët tona të brendshme, mbështetjen tuaj për vendosjen e armëve, dërgimin e armëve … dhe nxitjen tuaj për dhunë përmes mediave tuaja mashtruese”, tha Bashagha në Twitter.

Bashagha akuzoi gjithashtu shtetin e Gjirit për shkelje të embargos së armëve të Sh.B.A. duke dërguar armë në Haftar dhe tha se Emiratet e Bashkuara Arabe vazhdimisht shkelin rezolutat e Kombeve të Bashkuara që ndalojnë eksportet e armëve në Libi në përpjekjen e saj për krijimin e një diktature tjetër në rajon.

Duke marrë parasysh rastet e lartpërmendura, bashkëpunimi i Emiratet e Bashkuara Arabe me diktatorët dhe pucistët, si el-Sissi në Egjipt, Asad në Siri, dhe Haftar në Libi, si dhe grupe terroriste të tilla si PKK në veri të Irakut dhe FETÖ në Turqi, janë strategji të qarta që ajo përdor për të maksimizuar interesat e saj.

Me rrjetin e saj të aktorëve të ndryshëm të errët, Emiratet e Bashkuara Arabe përbëjnë një shembull të mrekullueshëm se si paqja dhe stabiliteti në Lindjen e Mesme mund të sabotohen në mënyrë të paligjshme dhe në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe marrëdhëniet ndërshtetërore. Me fjalë të tjera, Emiratet e Bashkuara Arabe sot shfaqen si pengesa më e madhe për demokracinë, të drejtat e njeriut dhe lirinë në Lindjen e Mesme dhe Afrikë./Gazetaimpakt/dailysabah/

OPINIONE