Emiri i Kuvajtit ndërmjetëson në zgjidhjen e krizës së Katarit

Emiri i Kuvajtit mori pjesë në një televizion shtetëror kuvajtian në të cilin ka thënë se ka për qëllim të ndërmjetësojë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Katarit dhe disa vendeve arabe.

Sipas kanalit televiziv Al Alam, Sabah Al AHmed Al Xhabar Al Sabah, Emiri i Kuvajtit, të dielën ka deklaruar se duhet që përmes dialogut të zgjidhjen mosmarrëveshjet dhe tensionet e krijuara së fundmi midis Katarit dhe disa vendeve arabe të Gjirit Persik. Qeveria e Katarit me një deklaratë zyrtare ka hedhur poshtë këtë listë duke e cilësuar atë të pabazë dhe ka shtuar se qeveria e Dohas në luftën kundër terrorizmit vepron me më shumë seriozitet sesa Arabia Saudite, Egjipti, Emiratet apo Bahrejni./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne